Zamknij

"Wtedy mamy III wojnę światową". Zełenski przedstawił straszny scenariusz

20.03.2022 18:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę roztoczył straszną perspektywę wybuchu III wojny światowej. W wywiadzie dla CNN wyraził gotowość do rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale przestrzegł, że niepowodzenie może doprowadzić do globalnego konfliktu.

Wołodymyr Zełenski
fot. Twitter/CNN

Wołodymyr Zełenski powiedział w CNN, że jest gotowy do negocjacji z Władimirem Putinem. - Byłem gotowy przez ostatnie dwa lata. Myślę, że bez negocjacji nie możemy zakończyć tej wojny - stwierdził ukraiński prezydent.

Zełenski w CNN o III wojnie światowej

- Jeśli jest tylko 1 proc. szansy na zatrzymanie tej wojny, myślę, że musimy z niej skorzystać. Musimy to zrobić - akcentował Zełenski. Prezydent Ukrainy przypomniał, jak wielką cenę ponosi jego kraj w walce z agresorem. - Codziennie tracimy ludzi, giną niewinne osoby - mówił. Wyznał, że jest to jego "czuły punkt".

Sądzę więc, że musimy sięgnąć po dowolny format (rozmów - red.), spróbować każdej szansy, żeby mieć możliwość negocjacji, możliwość rozmowy z Putinem. Ale jeśli te próby się nie powiodą, będzie to oznaczać, że mamy trzecią wojnę światową. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

- Ukraińcy pokazali, że mają w sobie godność, walcząc z rosyjską armią i zadając jej potężny cios. Ale godność nie ratuje życia - zauważył.

Dziennikarz CNN zapytał Zełenskiego o żądania Rosji wobec Ukrainy, m.in. uznanie okupowanego Krymu za część Rosji, uznanie niepodległości tzw. republik ludowych Donbasu, które zostały siłą oderwane od Ukrainy, a także rezygnację Kijowa z członkostwa w NATO. Zełenski stwierdził, że te warunki są niemożliwe do zaakceptowania.   

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

 - Jeśli chodzi o wszelkie kompromisy związane z naszą integralnością terytorialną i naszą suwerennością, naród ukraiński wypowiedział się na ten temat. Ukraińcy nie witali rosyjskich żołnierzy bukietem kwiatów, witali odważnie stawiając im czoła, z bronią w ręku - powiedział w CNN. - Nie można po prostu zmusić prezydenta innego kraju do uznania czegokolwiek przy użyciu siły - podsumował Zełenski.

RadioZET.pl/CNN/NY Post

Wojna w Ukrainie – relacja na żywo