Zełenski przemówił po polsku do Polaków. "Osiągnęliśmy porozumienie w głównej sprawie"

15.08.2022 18:57

Nasze narody przeszły długą drogę i wreszcie osiągnęły największe w historii porozumienie w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy skutecznie obronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym nagraniu skierowanym do Polaków.

Wołodymyr Zełenski
fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku na tle flag Polski i Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Polaków, jako "drogich przyjaciół, sojuszników i braci” i zaznaczył, że ten zwrot brzmi najbardziej zasadnie właśnie od przedstawiciela państwa ukraińskiego.

- To zaszczyt dla przywódcy każdego państwa, móc w ten sposób zwracać się do Polaków - mówił Zełenski w dniu Święta Wojska Polskiego. - Naprawdę jesteśmy razem jako przyjaciele, sojusznicy i bracia - kontynuował prezydent Ukrainy.

Zełenski dodał, że "walczymy razem". - Z pewnością wspólnie będziemy świętować nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną, europejską przyszłość, w bitwie, która trwa właśnie teraz w naszym życiu - powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski zwrócił się do Polaków po polsku

Prezydent Zełenski podziękował Polakom za "historyczne wsparcie" i złożył serdeczne gratulacje z okazji Święta Wojska Polskiego. - Z głębi serca życzę jednego - jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce! Chwała Ukrainie! - zakończył. Wcześniej życzenia Polakom po polsku złożył też m.in. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Zełenskiemu za słowa z okazji Święta Wojska Polskiego. "Cieszę się, że mówimy jednym językiem, językiem wolności" - napisał na Twitterze premier.

Dzień 15 sierpnia, czyli rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się dzień 15 sierpnia.

RadioZET.pl