Zamknij

Chiny zaniepokojone postawą Rosji. "To nieodpowiedzialne"

14.11.2022 08:36

Premier Chin Li Keqiang podkreślił na szczycie Azji Wschodniej, że groźby użycia broni jądrowej są „nieodpowiedzialne”, co sugeruje, że Pekin jest zaniepokojony nuklearną retoryką Moskwy - podał Reuters, powołując się na wysokiej rangi urzędnika z USA.

Chiny Rosja
fot. Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/East News

Li uczestniczył w niedzielę w Kambodży w szczycie Azji Wschodniej, w którym brał udział również prezydent USA Joe Biden. Premier ChRL „dość obszernie mówił o polityce Chin wobec Ukrainy” - powiedział urzędnik, który udzielał dziennikarzom informacji w sprawie zaplanowanego na poniedziałek spotkania Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Chiny zaniepokojone postawą Rosji ws. broni jądrowej

Premier Chin „położył wyraźny nacisk na suwerenność oraz na nieodpowiedzialność gróźb nuklearnych i potrzebę zapewnienia, że broń jądrowa nie zostanie użyta w sposób, jaki niektórzy sugerowali” - przekazał urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

Według tego źródła „w Pekinie niezaprzeczalnie jest pewne zaniepokojenie” z powodu „lekkomyślnej retoryki i działalności Rosji”, mimo że oba kraje łączy obecnie strategiczne partnerstwo.

Myślę, że niezaprzeczalne jest również to, że Chiny są prawdopodobnie zaskoczone, a nawet trochę zażenowane prowadzeniem przez Rosję operacji wojskowych amerykański urzędnik w rozmowie z Reutersem

Rosja czyniła zawoalowane groźby użycia broni jądrowej od rozpoczęcia przez siebie w lutym inwazji na Ukrainę. Moskwa oskarżała natomiast Zachód o „prowokacyjną” retorykę nuklearną - przypomina Reuters.

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Szef chińskiego MSZ Wang Yi oświadczył niedawno, że Chiny będą popierały „Rosję pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina” w osiąganiu jej „strategicznych celów rozwojowych” i umacnianiu „mocarstwowej pozycji”.

RadioZET.pl/PAP