Erdogan próbuje podzielić NATO. "Taki ruch zaszokowałby Szwecję"

29.01.2023 20:09

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zmienił zdanie w sprawie akcesji Finlandii do NATO. W niedzielę zasugerował, że jego kraj może poprzeć starania rządu w Helsinkach, ale bez zgody dla Szwecji. Turcja jest jednym z dwóch krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie podjął decyzji w sprawie poszerzenia organizacji.

Recep Tayyip Erdogan
fot. ADEM ALTAN/AFP/East News

Finlandia i Szwecja od ubiegłego roku starają się o akcesję do NATO. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły decyzję o kandydaturze z powodu wojny w Ukrainie. Tylko Węgry i Turcja nie podjęły jeszcze decyzji ws. poszerzenia NATO, które wymaga zgody wszystkich członków.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas telewizyjnego spotkania z młodymi wyborcami zadeklarował, że jest skłonny zgodzić się na przyjęcie Finlandii do NATO, ale bez Szwecji. - W razie potrzeby możemy przekazać inny (niż Szwecji - red.) komunikat Finlandii dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję - tłumaczył.

Erdogan o akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Agencja AFP podkreśliła, że stosunek Erdogana do akcesji Szwecji do NATO jest negatywny z powodu braku postępów w ekstradycji dziesiątek Kurdów, których Ankara wiążę z kurdyjskimi bojownikami oraz nieudaną próbą zamachu stanu w 2016 roku.

Takie słowa do Szwedów skierował w niedzielę Erdogan: - Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji. Musicie dokonać ekstradycji tych terrorystów, abyście mogli wejść do NATO.

Dodatkowe napięcie w relacjach Szwecja-Turcja wprowadził duńsko-szwedzki prowokator Rasmus Paludan, założyciel antymuzułmańskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia). Mężczyzna spalił Koran przed ambasadą Turcji w Sztokholmie oraz w Kopenhadze.

Wywołało to kryzys w stosunkach szwedzko-tureckich. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że Szwecja nie może liczyć na wejście do NATO, Ankara odwołała trójstronne spotkanie ze szwedzkimi oraz fińskimi władzami. MSZ Turcji wezwało na rozmowę ambasadora Danii.

RadioZET.pl/AFP/PAP