Ławrow ostrzegł Polskę. Groźne słowa szefa rosyjskiej dyplomacji

30.01.2023 13:54

Siergiej Ławrow zarzucił Polsce i państwom bałtyckim, że w 2022 roku rozpoczęły “zaciekłą rusofobiczną kampanię”. - Te kraje starają się być kręgosłupem wszelkich antyrosyjskich przedsięwzięć Zachodu - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Ostrzegł, że w przypadku zerwania stosunków dyplomatycznych, cała odpowiedzialność spadnie na władze wspomnianych państw.

Siergiej Ławrow
fot. Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News

Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej poświęconej działaniom rosyjskiej dyplomacji w 2022 roku nie wykluczył zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską i krajami bałtyckimi, w których - jego zdaniem - przeważają antyrosyjskie nastroje. Szef MSZ Rosji zaznaczył jednak, że Moskwa nie będzie tego inicjować.  

- Nie jesteśmy zwolennikami zerwania stosunków dyplomatycznych. Nawet w najtrudniejszej sytuacji konieczne jest utrzymanie kanałów dialogu i rozwiązywanie problemów naszych współobywateli i rodaków - wyjaśnił.

Ławrow: Polska i kraje bałtyckie rozpoczęły zaciekłą rusofobiczną kampanię

Minister podkreślił, że w przypadku zerwania stosunków cała odpowiedzialność spadnie na władze Polski i państw bałtyckich. Według Ławrowa Moskwa zamierza bronić swoich interesów narodowych, a wszelkie działania przeciwników będą miały długofalowe konsekwencje. 

Ławrow w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że w ubiegłym roku doszło do “katastrofalnej degradacji stosunków z Polską i krajami bałtyckimi”. Szef rosyjskiej dyplomacji ocenił, że interakcja we wszystkich obszarach została zawieszona lub zredukowana do zera. Minister dodał, że stało się tak z powodu „zaciekłej rusofobicznej kampanii”, którą według niego rozpoczęto m.in. w Polsce.

loader

RadioZET.pl/Ria Nowosti