,

Lex Kaczyński podpisane. Duda po cichu zdecydował ws. kontrowersyjnej ustawy

31.03.2023 19:34

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego - podała Wirtualna Polska. Według nowych przepisów zmienią się zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. Kontrowersyjna regulacja w przestrzeni publicznej określana była jako lex Kaczyński.

Lex Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Jak podała Wirtualna Polska, według nowych przepisów zmienią się zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych.

Lex Kaczyński podpisane. Co oznaczają nowe przepisy?

Ustawa została opublikowana w piątek w Dzienniku Ustaw. Co ciekawe, głowa państwa zdecydowała o podpisaniu nowelizacji "po cichu". Wzmianka na ten temat nie znalazła się na żadnym z oficjalnych kanałów Dudy ani Kancelarii Prezydenta.

Nowe przepisy, które zostały objęte nowelizacją, zmienią zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. W przypadku braku opublikowania przeprosin przez pozwanego, sąd będzie mógł nakazać publikację na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. Takiej osobie będzie mogła również grozić kara grzywny w wysokości do 15 tys. złotych.

W przestrzeni publicznej regulację tę nazywano lex Kaczyński. Wzbudziła ona sporo kontrowersji, ponieważ jej beneficjentem mógłby być np. prezes PiS. Sprawa łączona jest bowiem z procesem, w którym przeciw sobie wystąpili Jarosław Kaczyński oraz Radosław Sikorski.

Kaczyński vs. Sikorski. Głośna sprawa i dwa wyroki

W 2020 roku sąd prawomocnie nakazał liderowi PiS przeproszenie byłego szefa MSZ za słowa z 2016 roku, że ten miał dopuścić się "zdrady dyplomatycznej". Kaczyński się do tego jednak nie zastosował, więc dwa lata później zapadł nieprawomocny wyrok, w którym - na pokrycie kosztów publikacji przeprosin w mediach - sąd nakazał Kaczyńskiemu zapłatę 700 tysięcy złotych.

Ostatecznie przyjął on propozycję Sikorskiego i wpłacił 50 tysięcy złotych na siły zbrojne Ukrainy. Nowe przepisy mogłyby jednak w przyszłości uchronić prezesa (i nie tylko jego) przed takimi drakońskimi karami pieniężnymi.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/Dziennik Ustaw

Logo radiozet Dzieje się