Zamknij

Nieoficjalnie: Kanclerz Niemiec zdecydował o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę

24.01.2023 19:42

Decyzja zapadła. Olaf Scholz zgadza się na wysłanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę - podał we wtorek "Der Spiegel", na który powołuje się Reuters. Kanclerz Niemiec ma też zezwalać na to innym krajom, np. Polsce.

Olaf Scholz
fot. PAP/EPA/BENOIT TESSIER / POOL

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po miesiącach debat postanowił dostarczyć Ukrainie czołgi bojowe. Zdecydował, że jego kraj przekaże co najmniej jedną kompanię czołgów Leopard 2A6 - podaje nieoficjalnie "Der Spiegel".

Niemcy chcą także zezwolić na eksport takich czołgów, które są własnością innych państw, np. Polski. Według agencji Reuters rzecznik niemieckiego rządu odmówił komentarza w tej sprawie.

Czołgi dla Ukrainy. Nieoficjalnie: jest decyzja Niemiec

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA - czytamy w tekście. We wtorek po południu "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych - pisze "Spiegel".

Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry.

Niemcy powinny udzielić Polsce zgody na reeksport produkowanych w Niemczech czołgów Leopard na Ukrainę już w środę, jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą, które prosiły o nieujawnianie ich tożsamości - informował wcześniej we wtorek portal Bloomberg.

Polska formalnie zwróciła się o zgodę we wtorek, a rząd niemiecki powiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport swojego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

loader

RadioZET.pl/"Der Spiegel"/Reuters/PAP