,

Możliwe rozmowy Zełenskiego z Xi Jinpingiem. "Negocjacje są trudne"

24.03.2023 11:58

Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało się kilka państwowych instytucji, w tym m.in. MSZ - oznajmił doradca Zełenskiego Mychajło Podolak. Podkreślił jednak, że negocjacje z Pekinem są trudne.

Zełenski Xi
fot. PAP/EPA

Wołodymyr Zełenski spotka się z Xi Jinpingiem? Niewykluczone, a o tym, że istnieje prawdopodobieństwo doprowadzenia do rozmów przywódców Ukrainy i Chin, mówił - cytowany przez agencję Interfax-Ukraina - doradca tego pierwszego, Mychajło Podolak.

Zełenski spotka się z Xi Jinpingiem?

- Poza prezydentem Zełenskim nie ma dzisiaj praktycznie nikogo, kto mógłby wyjaśnić konsekwencje sytuacji, w której wojna zakończyłaby się w niewłaściwy sposób. Prezydent wyraźnie to akcentuje podczas rozmów zarówno z naszymi partnerami, jak też z krajami neutralnymi - podkreślił, wskazując przy tym na potencjalne korzyści płynące z inicjatywy dyplomatycznej Kijowa wobec Pekinu. Jednocześnie przyznał, że negocjacje ze stroną chińską "są trudne".

Chiny jeszcze nie wypracowały swojego nowego stanowiska politycznego. Chodzi o to, czy chcą podjąć się roli mediatora pomiędzy Rosją i Ukrainą, czy też raczej ostrożnie pozostać z boku Mychajło Podolak

- Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie. Kreml liczył na jasne deklaracje Chin dotyczące partnerstwa wojskowego i dostaw uzbrojenia do Rosji, ale się tego nie doczekał. Lider Chińskiej Republiki Ludowej uzyskał natomiast to, czego chciał, szczególnie w kwestiach dotyczących importu rosyjskich surowców mineralnych - ocenił w środę Ihor Żowkwa, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Spotkanie Putina z Xi w Moskwie

W środę zakończyła się trzydniowa wizyta chińskiego lidera w Moskwie. Xi był pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, który nie przewiduje jednak wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.

Komunistyczne Chiny nie potępiły agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Od początku wojny Xi Jinping wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z prezydentem Zełenskim.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się