,

Niepokojące doniesienia z Białorusi. "Od miesiąca nie ma z nim kontaktu"

25.05.2023 16:53

Od miesiąca nie ma kontaktu z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Alesiem Bialackim, który został na początku maja przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Horki - podał w czwartek portal radia Głos Ameryki, powołując się na żonę opozycjonisty Natalię Pinczuk.

aleś bialacki
fot. SERGEI GAPON /AFP /East News

Natalia Pinczuk poinformowała, że zakład karny, w którym przebywa Aleś Bialacki, słynie z surowych warunków i przeznaczony jest dla recydywistów. Bialacki został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w październiku 2022 roku.

Białoruś. Od miesiąca nie ma kontaktu z Alesiem Bialackim

O tym, że laureat Pokojowej Nagrody Nobla i szef białoruskiej organizacji praw człowieka Wiasna Bialacki oraz dwaj jego współpracownicy - Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz, zostali przewiezieni z aresztu do kolonii karnych, informowano na początku maja.

Wyrok w sprawie Wiasny zapadł 3 marca. Bialacki został skazany na 10 lat więzienia, Stefanowicz – na dziewięć, a Łabkowicz – na siedem. Początkowo władze zarzuciły działaczom Wiasny "niepłacenie podatków". Potem zarzuty zmieniono na "przemyt" i "finansowanie protestów".

Wszyscy trzej aktywiści zostali zatrzymani w lipcu 2021 roku i od tamtej pory przebywają za kratami.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ PAP

Logo radiozet Dzieje się