Poseł wyrzucony z partii Zełenskiego. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

27.01.2023 12:15

Rządząca partia Ukrainy Sługa Narodu, założona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wykluczyła ze swoich szeregów parlamentarzystę Mykołę Tyszczenkę. Polityk, pomimo trwającej wojny z Rosją, wyjechał do Tajlandii. Potem tłumaczył, że nie udał się tam na wakacje, lecz służbowo.

Wołodymy Zełenski, Mykoła Tyszczenko
fot. Rex Features/East News/Twitter

„Na podstawie wyników wewnątrzpartyjnego sondażu […] podjęto decyzję o wykluczeniu Mykoły Tyszczenki z klubu poselskiego partii politycznej Sługa Narodu” – poinformowała w piątek w Telegramie rzeczniczka ugrupowania Julia Palijczuk. Polityk, który był dotychczas wiceszefem klubu parlamentarnego swojego ugrupowania, wyjechał do Azji 30 grudnia - podają media.

Ukraiński polityk poleciał na wakacje. Został wyrzucony z partii

26 stycznia zapadła decyzja, że politycy nie mogą wyjeżdżać za granicę w czasie wojny. Wówczas Tyszczenko poinformował, że znajduje się w Tajlandii służbowo i ma tam zaplanowane spotkanie z miejscową społecznością ukraińską. Przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk oświadczył w odpowiedzi, że nie podpisywał żadnych delegacji zagranicznych dla tego polityka. 

Sieci społecznościowe szybko zareagowały na „tajską podróż służbową” deputowanego. Tyszczenko stał się obiektem memów. "Chwalono" jego „tytaniczną pracę”, zastanawiano się nad legalnością przekraczania granicy i zapowiadano "nową karierę polityczną" - podaje Ukrinform.

"Widzę, że nie wszyscy rozumieją, co powinni robić posłowie w czasie wojny" - napisał na Telegramie rzecznik partii Sługa Narodu Dawid Arakhamia.

W związku ze skandalami wokół zagranicznych wyjazdów urzędników i polityków w stanie wojennym Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zakazała im opuszczania kraju, zezwalając jedynie na wyjazdy służbowe.

Wcześniej ze stanowiska zwolniony został zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Ołeksij Symonenko. Pod koniec 2022 roku wyjechał on na 10-dniowe wakacje do Marbelli w Hiszpanii.

Świętował tam wraz z rodziną powitanie Nowego Roku. Podróż tę odbył samochodem lwowskiego biznesmena i posła Hryhorija Kozłowskiego, a towarzyszył mu osobisty ochroniarz Kozłowskiego.

loader

RadioZET.pl/PAP/Ukrinform