,

Putin ujawnił nową strategię Rosji. "Eliminacja Zachodu" i nowe sojusze

31.03.2023 15:50

Eliminacja dominacji Zachodu w polityce światowej - taki główny cel stawia sobie rosyjska dyplomacja w najbliższych latach. W piątek Kreml opublikował założenia nowej strategii polityki zagranicznej, która została podpisana przez Władimira Putina.

Władimir Putin i Siergiej Ławrow
fot. HANNIBAL HANSCHKE/AFP/East News (ilustracyjne)

Moskwa pokazała swoją wizję ładu światowego. Ponad rok po pełnoskalowej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę Rosja znalazła się w międzynarodowej izolacji. Poza zachodnimi sankcjami, które coraz mocniej oddziaływają na miejscową gospodarkę, Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w marcu nakaz aresztowania Władimira Putina za jego udział w zbrodniach wojennych.

"Federacja Rosyjska zamierza nadać priorytet eliminacji dominacji Stanów Zjednoczonych i innych nieprzyjaznych krajów w polityce światowej" - wynika z 42-stronnicowego dokumentu, którego założenia opublikowano w piątek. Kreml jednocześnie podkreślił relacje z Chinami i Indiami, tłumacząc to „pogłębieniem więzi i koordynacji z przyjaznymi suwerennymi światowymi ośrodkami władzy i rozwoju, położonymi na kontynencie euroazjatyckim”.

Kreml kreśli nową wizję swojej polityki zagranicznej

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, przy okazji publikacji strategii, oświadczył, że „polityka Zachodu polegająca na próbach osłabienia Rosji wszelkimi możliwymi sposobami jest określana jako wojna hybrydowa nowego typu”.

Kreml ma coraz więcej kłopotów na froncie. Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) wyjaśnił, że ogłoszony dekretem Władimira Putina wiosenny cykliczny zaciąg do wojska, w ramach którego planowane jest powołanie 147 tys. poborowych, zaangażuje zasoby rosyjskiego ministerstwa obrony potrzebne do szkolenia zmobilizowanych rezerwistów przed wysłaniem ich na wojnę z Ukrainą.

loader

RadioZET.pl/AFP/PAP

Logo radiozet Dzieje się