Zamknij

Rosja wydaliła ambasadora unijnego kraju. "Totalna rusofobia"

23.01.2023 12:20

Rosja wydaliła w poniedziałek ze swojego kraju ambasadora Estonii i obniżyła rangę relacji dyplomatycznych z tym krajem. Jako powód podano "totalną rusofobię". Estonia należy do krajów, które najmocniej wspierają Ukrainę w walce z wojskami Putina. 

MSZ Rosji
fot. Frank Baulo/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0, MFA Russia/Telegram

„Ambasador Republiki Estońskiej będzie musiał opuścić Federację Rosyjską 7 lutego” – poinformował w oświadczeniu resort dyplomacji Rosji. Dodano jednocześnie, że Kreml obniża rangę stosunków dyplomatycznych z Estonią.

Moskwa wyjaśniła, że powodem jest "totalna rusofobia" Estonii, a wydalenie ambasadora to retorsja po tym, jak Estonia zredukowała liczbę personelu w ambasadzie Rosji w Tallinie. Kreml oskarżył również Estonię o celowe "niszczenie stosunków z Rosją". 

Rosja wydala ambasadora Estonii z Moskwy

Estońska telewizja ERR podkreśliła, że ambasador Margus Laidre był na placówce w Moskwie od 2018 roku. Agencja AFP dodała, że to pierwszy raz, kiedy Rosja wydala ambasadora jakiegoś kraju po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Estonia zadecydowała w poniedziałek o wydaleniu ambasadora Rosji. Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu wyjaśnił, że Tallin podjął tę decyzję zgodnie z zasadą parytetu.

W kwietniu ubiegłego roku Rosja nakazała zamknięcie konsulatu Estonii w swoim drugim co do wielkości mieście Sankt Petersburgu. Według ubiegłorocznego spisu powszechnego Rosjanie stanowią ponad 23 proc. mieszkańców Estonii. 

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP