Rozszerzenie NATO. Zaskakujące kulisy odwlekania decyzji Węgier

17.03.2023 11:06

Węgierski parlament ma zagłosować nad rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję 31 marca - poinformował portal HVG.hu, powołując się na źródło uczestniczące w czwartkowym spotkaniu komisji parlamentarnej.

Węgry, głosowanie ws. NATO
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Węgry i Turcja pozostają jedynymi państwami NATO, które nie zdecydowały o kandydaturach Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Niedawno informowaliśmy, że jest przełom ws. zgody Ankary na wejście do Sojuszu Finlandii, natomiast rozwleka się w czasie kwestia Szwecji, której Turcy zarzucali przed rokiem ukrywanie Kurdów oskarżanych o terroryzm. 

Nad rozszerzeniem NATO nie głosował też jeszcze parlament Węgier. W piątek portal HVG.hu podał, że ostateczna decyzja ma zostać w tej sprawie podjęta 31 marca.

Rozszerzenie NATO. Węgry odwlekają głosowanie, zaskakujące kulisy

Pierwotnie harmonogram prac węgierskiego parlamentu zakładał głosowanie w następnym tygodniu, jednak we wtorek wicepremier Zsolt Semjen poinformował o przesunięciu sesji. Przyczyną tego miało być "opóźnienie w toczących się negocjacjach z Komisją Europejską".

HVG podkreśla jednak, że kwestia rozszerzenia NATO nie jest związana z problemami Węgier w negocjacjach unijnych, w związku z zamrożeniem funduszy europejskich dla Budapesztu. - Bruksela kłamie jak świnia – miał powiedzieć w czwartek podczas spotkania komisji wiceprzewodniczący frakcji Fideszu Gyorgy Balla.

Parlament rozpoczął debatę nad przystąpieniem dwóch państw nordyckich do NATO dopiero 1 marca. Choć rządząca koalicja Fidesz-KDNP otwarcie popiera akcesję, to zdecydowała się wysłać parlamentarną delegację do tych krajów, aby wyjaśnić niesprawiedliwą w ich ocenie krytykę w Finlandii i Szwecji dotyczącą stosunków wewnętrznych na Węgrzech.

Premier Węgier Viktor Orban obiecał w listopadzie polskiemu szefowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu (na spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji), że ratyfikacja przyjęcia nowych państw do NATO nastąpi "na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku". Do jak najszybszego zagłosowania za akcesją nowych krajów wzywała na początku marca prezydent Węgier Katalin Novak. Sam Orban oficjalnie zarekomendował takie głosowanie parlamentowi.

Oprócz Węgier tylko Turcja nie zatwierdziła jeszcze przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO. Według ostatnich doniesień medialnych Ankara miałaby ratyfikować akcesję Finlandii jeszcze przed zaplanowanymi na 14 maja wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Po rozpoczęciu przez Rosję w lutym 2022 roku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie władze Finlandii i Szwecji porzuciły politykę neutralności i złożyły wnioski o przystąpienie do NATO.

loader

RadioZET.pl/PAP - Marcin Furdyna