Spotkanie dwóch dyktatorów wojennych. Putin chwalił swojego sojusznika

15.03.2023 16:17

Na Kremlu odbyło się spotkanie dyktatorów. Z wizytą do Moskwy przyleciał syryjski przywódca Baszar al-Asad. Został gorąco powitany przez Władimira Putina, który od rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajduje się w międzynarodowej izolacji. 

Władimir Putin i Baszar al-Asad
fot. Kremlin.ru/Wikimedia Commons/CC BY 4.0 (ilustracyjne)

Prezydent Rosji Władimir Putin i syryjski przywódca Baszar al-Asad rozpoczęli rozmowy w Moskwie w środowe popołudnie. - Jesteśmy w stałym kontakcie, a nasze relacje rozwijają się - powiedział Putin podczas wspólnej konferencji.

Obydwaj politycy objęci są zachodnimi sankcjami z powodu ich wojennej polityki. Al-Asad od marca 2011 r. tłumi wewnętrzny opór przeciwko jego reżimowi w krwawej wojnie, która kosztowała już życie ponad pół miliona osób. W konflikcie może liczyć na Kreml, który od lutego ubiegłego roku prowadzi inwazję przeciwko Ukrainie.

Dyktator z dyktatorem. Al-Asad spotkał się z Putinem

- Dzięki naszym wspólnym wysiłkom i zdecydowanemu udziałowi rosyjskich sił zbrojnych w Syrii osiągnięto znaczące rezultaty w walce z międzynarodowym terroryzmem – powiedział w środę Putin. Rosja od 2015 r. wspiera militarnie reżim w Damaszku w walce z opozycją oraz Kurdami. Siły Kremla, w tym najemnicy z Grupy Wagnera, oskarżani są o dokonywanie na Bliskim Wschodzie zbrodni wojennych.

Od lutego 2022 r. Putin praktycznie nie opuszcza terytorium Federacji Rosyjskiej. W ciągu ostatniego roku najdalej na Zachód był w obwodzie kaliningradzkim we wrześniu 2022 r. Poza tym odwiedził m.in. Białoruś, Uzbekistan czy Armenię. W jeszcze większej izolacji międzynarodowej jest al-Asad, który w ubiegłym roku poza Syrią był tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie.

loader

RadioZET.pl/AFP