To będzie walka o wszystko? "Następne sześć miesięcy krytyczne dla Ukrainy"

03.02.2023 07:07

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział w czwartek, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

wołodymyr zełenski
fot. HANDOUT /AFP /East News

Przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

Szef CIA podkreślił, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

Szef CIA: następne sześć miesięcy krytyczne dla Ukrainy

Burns, który niedawno była na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że Xi był prawdopodobnie zaskoczony i zaniepokojony słabymi wynikami rosyjskiej armii. Dodał, że przyjaźń Rosji i Chin nie jest całkowicie nieograniczona.

"Jest prawie niemożliwe, że Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięsko" - pisze z kolei niemiecki dziennik "Die Welt". Zachód w obawie przed efektem "spillover" dostarcza Ukrainie jedynie taką pomoc, aby ta "natychmiast nie skapitulowała". Tymczasem Putin będzie miał za chwilę do dyspozycji 200 tys. nowych żołnierzy, a latem nawet pół miliona.

"Die Welt" przekonuje, że Rosja może wyjść z konfliktu zwycięsko nie tylko pod względem militarnym, ale także politycznym. Odbudowa ukraińskiej gospodarki zajmie znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano, a niestabilna sytuacja polityczna po ewentualnym zakończeniu wojny może zablokować szybką drogę tego kraju do NATO i Unii Europejskiej.

Rosjanie rozpoczęli 1 lutego atak rakietowy na Kramatorsk. Jeden z pocisków całkowicie zniszczył jeden z budynków mieszkalnych. W czwartek rano poinformowano, że pod gruzami zginęły trzy osoby. W czwartek wieczorem, jak poinformował Honczarenko, spod gruzów wydobyto ciało martwej kobiety, tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Die Welt