,

Elektrownia atomowa w niebezpieczeństwie. "Jest zakładnikiem od ponad roku"

28.03.2023 07:18

Bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą - mówił w poniedziałek prezydent Ukrainy na spotkaniu z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Kilka godzin później Wołodymyr Zełenski zadzwonił do prezydenta Dudy.

Wołodymyr Zełenski
fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP/East News

Prezydent Ukrainy poinformował na swojej stronie internetowej, że spotkał się z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w elektrowni wodnej Dnipro – na północny wschód od elektrowni Zaporoże. Wołodymyr Zełenski powiedział Grossiemu, że personel zakładu w Zaporożu znajduje się pod stałą presją rosyjskich sił okupacyjnych, które, jak powiedział, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.

- Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z elektrowni jądrowej Zaporoże i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie – stwierdził prezydent Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Niepewność wokół elektrowni atomowej w Zaporożu

Dodał: - Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok – to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej.

W tweecie opublikowanym w poniedziałek Grossi napisał, że on i Zełenski przeprowadzili rozmowę na temat ochrony zakładu i jego personelu. Dodał, że potwierdził pełne poparcie MAEA dla ukraińskich obiektów jądrowych i przypomniał, że wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Zaporożu i ma ją ponownie odwiedzić w najbliższych dniach.

Po spotkaniu z szefem MAEA Wołodymyr Zełenski w poniedziałek omówił z prezydentem RP Andrzejem Dudą sytuację na froncie, pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz wspólne działania dyplomatyczne.

„Na zakończenie tego pamiętnego dnia rozmawiałem z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Omówiłem przebieg działań wojennych, sytuację na niektórych odcinkach frontu. Omówiliśmy pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz wspólne działania dyplomatyczne na rzecz najbliższej przyszłości” – napisał na Twitterze Zełenski. Prezydent dodał, że trwają przygotowania do ważnych wydarzeń.

Zełenski omówił sytuację na froncie

Zełenski poinformował również, że po raz pierwszy przeprowadził wyjazdową naradę najwyższego dowództwa, która odbyła się w Dnieprze. - Odwiedziłem też dziś naszych żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

- Odwiedziłem naszych żołnierzy na pozycjach w Margancu, Nikopolu i Zaporożu. Dowódcy rejonów operacyjnych relacjonowali aktualną sytuację. Obecni byli m.in. generałowie Ołeksandr Syrski i Ołeksandr Tarnawski. Inni dowódcy uczestniczyli w spotkaniu za pomocą łączy internetowych. Omówiliśmy sytuację na całej długości frontu, od Chersonia do Charkowa - powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski dodał też, że swój raport przedstawił mu szef wywiadu generał Kyryło Budanow. Szef państwa podziękował też oficerom wywiadu za ich pracę na odcinku bachmuckim. Podkreślił, że miasto Dniepr "jest naszą fortecą od 9 lat; tysiące naszych żołnierzy leczyło się w tym mieście od 2014 roku".

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się