USA reagują na ruch Polski ws. MiG-ów 29 dla Ukrainy. "Suwerenne decyzje"

16.03.2023 19:52

Decyzja Polski w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 nie wpływa na nasze kalkulacje dotyczące (przekazania) samolotów F-16 - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.

USA o decyzji Polski ws. Ukrainy
fot. SAUL LOEB/AFP/East News

Polska dostarczy Ukrainie cztery myśliwce MiG-29 radzieckiej konstrukcji – ogłosił w czwartek 16 marca prezydent Andrzej Duda. To pierwsza taka zapowiedź z przekazaniem samolotów bojowych przez państwo NATO Kijowowi.

Do sprawy odniosły się Stany Zjednoczone, które do tej pory najmocniej wsparły militarnie kraj zaatakowany przez reżim Władimira Putina. Ukraina otrzymała m.in. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS wraz z amunicją, pociski Javelin, na front mają też trafić czołgi M1 Abrams.

USA reagują na ruch Polski ws. Ukrainy. "Suwerenne decyzje" 

- To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje - powiedział John Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych samolotów F-16 Ukrainie.

- Słyszeliśmy, co mówił prezydent (Joe Biden, przyp.) na ten temat: to nie leży w tej chwili na stole. I ogłoszenie przez inny kraj, że dostarczy myśliwce, nie wpływa i nie zmienia naszej suwerennej decyzji w sprawie F-16 - dodał Kirby.

Jak wyjaśnił, zdaniem władz USA przekazanie tych samolotów nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków przeznaczonych na wsparcie Ukrainy. Pytany, czy prezydent Biden rozmawiał na temat przekazania polskich MiG-ów-29 z prezydentem Andrzejem Dudą, Kirby stwierdził, że nie wie, by taka rozmowa miała miejsce.

loader

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński