Zamknij

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego aresztowana. W tle korupcja

09.12.2022 21:32

Belgijska policja aresztowała w Brukseli grecką socjalistkę Ewę Kaili, jedną z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. 

Wiceszefowa PE Ewa Kaili aresztowana
fot. Flickr/euranet_plus

Ewa Kaili została aresztowana w piątek wieczorem. Z ustaleń mediów wynika, że sprawa dotyczy korupcji i kupowania wpływów przez Katar, który organizuje piłkarskie mistrzostwa świata 2022.

Oprócz wiceszefowej Parlamentu Europejskiego aresztowano wcześniej jeszcze cztery osoby, w tym partnera eurodeputowanej.

Wiceszefowa PE Ewa Kaili aresztowana. W tle korupcja 

Śledztwo przez ponad cztery miesiące prowadziło Centralne Biuro do Spraw Zwalczania Korupcji w koordynacji z belgijską prokuraturą federalną. Funkcjonariusze przeszukali kilkanaście domów. Wśród zgromadzonych dowodów jest 600 tys. euro w gotówce, telefony i komputery.

W PE Kaili należy do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Grecki dziennik "Kathimerini" poinformował, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii PASOK, do której należała.

Według belgijskiego tygodnika "Knack", Katar miał korumpować urzędników "o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej" w Parlamencie Europejskim, wysyłając im "znaczne kwoty pieniędzy" i "ważne prezenty". Jak podał "Knack", śledczy sprawdzają, czy Katar próbował wpływać na stanowisko Parlamentu Europejskiego w sposób "wykraczający poza klasyczny lobbing".

RadioZET.pl/AFP/PAP