Zaskakujący ruch Chin wobec Ukrainy. Pierwszy raz od rosyjskiej inwazji

13.03.2023 14:09

Prezydent Chin Xi Jinping planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w poniedziałek amerykańska gazeta "The Wall Street Journal". Dziennikarze powołali się na anonimowe źródła.

Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski
fot. NOEL CELIS/AFP/East News, GENYA SAVILOV/AFP/East News (ilustracyjne)

Do rozmowy dojdzie prawdopodobnie po wizycie Xi Jinping w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do dyskusji z Wołodymyrem Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego. Xi rozważa także wizytę w innych europejskich krajach, jednak dokładny plan podróży przywódcy Chin musi zostać jeszcze potwierdzony.

W ocenie "WSJ" rozmowa Xi z Zełenskim oznaczałaby ważny krok w staraniach Pekinu o odgrywanie roli rozjemcy między Moskwą a Kijowem. Dziennik podkreśla, że umowa w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Arabią Saudyjską a Iranem, podpisana w Pekinie, pokazuje wzrost ambicji Chin w zakresie odgrywania roli mediatora w globalnych konfliktach.

Wojna w Ukrainie. Xi planuje zadzwonić do Zełenskiego

Jednak, "osiągnięcie przełomu na Ukrainie byłoby trudniejszym zadaniem niż umowa saudyjsko-irańska". "Zwłaszcza że obie strony (Rosja i Ukraina - red.) uważają, że jest jeszcze zbyt wiele kwestii, które należy rozstrzygnąć na polu bitwy" - dodaje gazeta.

Xi nie rozmawiał z Zełenskim od wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku, jednak chiński przywódca kilkukrotnie kontaktował się z Putinem. We wrześniu 2022 r. obaj przywódcy spotkali się w Uzbekistanie. Była to pierwsza zagraniczna podróż Xi od 2020 roku, początku pandemii COVID-19.

Przed inwazją Rosji, Chiny były największym partnerem handlowym Ukrainy. Pekin importował prawie 30 proc. ukraińskiej kukurydzy. Chiny inwestowały także w projekty infrastrukturalne na Ukrainie.

W 2022 roku wymiana handlowa między Chinami a Ukrainą wyniosła 7,6 mld dolarów, czyli spadła o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem w 2022 r. wymiana między Rosją a Chinami wzrosła o ok. 29 proc. w porównaniu z 2021 r., do 190 mld dolarów, jak wynika z oficjalnych chińskich statystyk.

Ze względu na to, że spadła sprzedaż rosyjskiej ropy i gazu do Europy, w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, Chiny stały się ważnym nabywcą tych surowców. Rosja zaczęła również częściej korzystać z chińskiej waluty, juana.

loader

RadioZET.pl/PAP