,

"Putin najważniejszym celem". "Dostrzega, że coraz bardziej się zbliżamy"

24.05.2023 21:46

Jednym z celów ukraińskich służb specjalnych jest wyeliminowanie ukrywającego się Władimira Putina. Na tej samej liście jest też właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – przyznał w rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica” wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Wadym Skibicki. Rozmowę z nim opublikował także portal niemieckiego dziennika „Die Welt”.

Putin celem wywiadu wojskowego Ukrainy
fot. ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn są na liście wywiadu wojskowego Ukrainy. Wadym Skibicki przyznał, że zbrodniarz z Kremla może z ich strony spodziewać się najgorszego.

- On dostrzega, że coraz bardziej się do niego zbliżamy, ale może też obawiać się, że zostanie zabity przez swoich – powiedział Skibicki. Potwierdził, że to Putin jest osobą ze „szczytu listy” ukraińskiego wywiadu, a w czołówce jest też Jewgienij Prigożyn, którego najemnicy zamienili Bachmut w ruiny. - Próbujemy go zabić – oświadczył Skibicki, zapytany o Prigożyna, nazywanego "kucharzem Putina".

"Putin najważniejszym celem". "Dostrzega, że się zbliżamy"

Zdaniem Skibickiego, obecnie „Rosjanie toczą wojnę między sobą, walcząc o dojście do władzy. Ludzie tacy jak Jewgienij Prigożyn, Igor Girkin i inni, którzy krytykują rząd i armię”. Zapytany wprost, czy są próby zabicia Putina, wiceszef HUR stwierdził, że Putin jest najważniejszym celem, „ponieważ koordynuje i decyduje o tym, co się dzieje. Ostatecznie jednak każdy będzie musiał odpowiedzieć za swoje czyny” – podkreślił generał.

Dodał przy tym, że rosyjscy propagandyści nie są najważniejszym celem ukraińskiego wywiadu, mimo przerażającej narracji i mowy nienawiści, jaką sieją przez media do milionów Rosjan.

- Naszym priorytetem jest wyeliminowanie dowódców jednostek, którzy wydają swoim ludziom rozkazy do ataku. […] Nie mogę powiedzieć, kim oni są ani ilu ich jest, jednak bardzo dokładnie śledzimy wszystkie ich ruchy, centra dowodzenia i pozycje na linii frontu - podkreślił Skibicki. - Musimy rozbroić wroga […]. I musimy go skłonić do ponownej zmiany wszystkich celów i planów – dodał wiceszef HUR.

- Szef sztabu Walerij Gierasimow i minister obrony (Rosji) Siergiej Szojgu zaplanowali atak i teraz nie mogą zawrócić. Czeczen Ramzan Kadyrow przez pierwsze kilka miesięcy był wszędzie, ale gdzie jest teraz? Zdał sobie sprawę, że strategicznie reżim Putina już przegrał. Ale to nie koniec listy, jest jeszcze Siergiej Surowikin i rosyjscy dowódcy, którzy przyłączyli się, myśląc, że wezmą udział w paradzie – stwierdził Skibicki.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się