Zamknij

Putin rozmawiał z Scholzem. Padły straszne słowa. "To stało się nieuniknione"

02.12.2022 14:02

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek podczas telefonicznej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że ataki rosyjskiej armii na infrastrukturę Ukrainy stały się „nieuniknione”, gdy Kijów "zaczął atakować cywilne cele w Rosji". Gospodarz Kremla oskarżył też Zachód o prowadzenie „destrukcyjnej” polityki - przekazała agencja AFP.

Władimir Putin
fot. 2. EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Władimir Putin przeprowadził z Olafem Scholzem pierwszą rozmowę od września. Wypowiedzi prezydenta Rosji, które Kreml zacytował w oświadczeniu opublikowanym po rozmowie, odbiegają od prawdy.

“Siły Zbrojne Rosji od dawna powstrzymują się od precyzyjnych ataków rakietowych na określone cele na terytorium Ukrainy" - poinformował Kreml. “Teraz takie środki stały się wymuszoną i nieuniknioną odpowiedzią na prowokacyjne ataki Kijowa na rosyjską infrastrukturę cywilną” - czytamy.

Putin rozmawiał z Scholzem

Agencja AFP przypomniała, że w ostatnich tygodniach Rosja przeprowadziła szereg zmasowanych uderzeń na ukraińską infrastrukturę energetyczną, pogrążając miliony ludzi w ciemnościach i zimnie. 

Jak podano w komunikacie Kremla, Putin miał zwrócić Scholzowi uwagę na “destrukcyjną politykę państw Zachodu, w tym Niemiec, które pompują broń dla reżimu w Kijowie i szkolą ukraińskie wojsko”. Putin stwierdził, że „polityczne i finansowe wsparcie” zachodnich sojuszników Ukrainy „powoduje, że Kijów całkowicie odrzuca ideę jakichkolwiek negocjacji”.

Putin ponadto domagał się dopuszczenia Rosji do śledztwa ws. "terrorystycznego ataku" na gazociągi Nord Stream. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi szwedzka prokuratura, przyczyny i okoliczności zdarzenia badają też Niemcy i Dania.

Scholz zażądał wycofania rosyjskich wojsk

Niemieckie władze w swoim oświadczeniu podkreśliły, że Scholz naciskał na Putina, by szukał dyplomatycznego rozwiązania i zakończenia wojny. Kanclerz Niemiec wezwał też prezydenta Rosji, by wycofał swoje wojska.

Scholz potępił rosyjskie ataki, w szczególności uderzenia na infrastrukturę cywilną Ukrainy. W rozmowie z Putinem podkreślił determinację Niemiec we wspieraniu Kijowa, aby zapewnić atakowanemu krajowi zdolności obronne przed rosyjską agresją.

RadioZET.pl/AFP/Reuters