,

Putin wygłosił noworoczne orędzie. "Zachód kłamał. Cynicznie wykorzystuje Ukrainę"

31.12.2022 16:21

Nigdy nie poddamy się próbom Zachodu wykorzystania Ukrainy jako narzędzia do zniszczenia Rosji – powiedział podczas orędzia noworocznego Władimir Putin. Wcześniej rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że zwycięstwo na Ukrainie jest "nieuniknione".

Władimir Putin
fot. Rossija 1

Władimir Putin w orędziu wyemitowanym w rosyjskiej propagandowej telewizji państwowej powiedział, że Rosja walczy na Ukrainie, aby chronić swoją "ojczyznę" i zapewnić "prawdziwą niepodległość" swojemu narodowi.

Noworoczne orędzie Putina

W dziewięciominutowym noworocznym przemówieniu – najdłuższym w ciągu 20 lat jego rządów – Putin oskarżył Zachód o okłamywanie Rosji i sprowokowanie Moskwy do rozpoczęcia tzw. specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie.

– Przez lata zachodnie elity obłudnie zapewniały nas o swoich pokojowych intencjach – mówił zbrodniarz z Kremla. – W rzeczywistości pod każdym względem zachęcały one neonazistów, którzy prowadzili jawny terroryzm przeciwko ludności cywilnej w Donbasie – dodał.

– Zachód kłamał na temat pokoju. Przygotowywał się na agresję, a teraz cynicznie wykorzystuje Ukrainę i jej ludzi, by osłabić i podzielić Rosję. Nigdy na to nie pozwoliliśmy i nikomu nie pozwolimy zrobić nam tego – kontynuował Putin.

Wcześniej w sobotę Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił, że zwycięstwo na Ukrainie jest "nieuniknione". Chwalił również bohaterstwo rosyjskich żołnierzy walczących na linii frontu i tych, którzy zginęli podczas 10-miesięcznej wojny.

RadioZET.pl/Reuters

Logo radiozet Dzieje się