Zamknij

Rakieta spadła w Mołdawii, w pobliżu granicy z Ukrainą. MSW potwierdza

05.12.2022 16:26

Na terytorium Mołdawii, w pobliżu miasta Bryczany, spadły szczątki rakiety - potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju. Nie sprecyzowano, jakiego pochodzenia był pocisk.

rakieta spadła w Mołdawii
fot. Twitter.com/visegrad24

Po poniedziałkowym rosyjskim ataku na Ukrainę jedna z rakiet spadła na terenie Mołdawii - przekazały media w Kiszyniowie. Informacje te potwierdził mołdawski rząd za pośrednictwem serwisu Telegram.

Rakieta spadła na terytorium Mołdawii

Władze Mołdawii nie podały dalszych szczegółów na temat pochodzenia rakiety. Nie wiadomo na razie, czy pocisk był rosyjski, czy ukraiński. 

Rakieta spadła w pobliżu miasta Bryczany, niedaleko granicy z Ukrainą, w sadzie owocowym. Po odkryciu pocisku okolicę otoczono kordonem, a na miejsce wezwano saperów.

To nie pierwszy raz, kiedy pocisk spadł na terytorium Mołdawii. 31 października rosyjska rakieta spadła na wieś Nasławcza na północy Mołdawii, przy granicy z Ukrainą. Informację potwierdziło MSW Mołdawii. Tego dnia Rosja dokonała zmasowanego ataku na cele infrastruktury krytycznej w całej Ukrainie. 

"Możliwe przerwy w dostawach prądu"

W poniedziałek mołdawski operator energetyczny Moldelectrica poinformował o możliwych zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę. Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oświadczył, że w przypadku takiej sytuacji wszystkie służby publiczne są gotowe do interwencji i przywrócenia zasilania w jak najszybszym czasie. - Apeluję o ostrożność i gotowość - powiedział.

Przerwy w dostawie prądu dotknęły stolicę kraju - Kiszyniów. Z kolei mieszkańcy lewego brzegu Dniestru spodziewają się, że wkrótce mogą całkowicie stracić zasilanie. Władze nie poinformowały jeszcze o tym, gdzie prąd będzie wyłączany.

Portal noi.md przypominał, że 23 listopada, po rosyjskich uderzeniach rakietowych na Ukrainę, w Mołdawii doszło do masowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Tysiące odbiorców zostały bez prądu, który przywrócono dopiero następnego dnia. Wcześniej podobne przerwy wywołane atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę miały miejsce 15 listopada. Wówczas nie działały sieci kilku operatorów telefonii komórkowej.

RadioZET.pl/PAP/pravda.com.ua/noi.md