Kreml funduje Rosjanom powrót do przeszłości. Odsłonięto popiersie Stalina

01.02.2023 15:09

W Wołgogradzie w środę odsłonięto nowe popiersie sowieckiego dyktatora Józefa Stalina. Obok stanęły również popiersia dwóch radzieckich generałów - Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego. Wydarzenie odbyło się na dzień przed 80. rocznicą bitwy o Stalingrad.

Popiersie Stalina
fot. @tass_agency/Telegram (screen)

Kreml i Rosjanie obchodzą 80. rocznicę bitwy o Stalingrad (obecnie Wołgograd). W czwartek w mieście spodziewana jest wizyta prezydenta Władimira Putina. Dzień wcześniej odsłonięto w centrum miasta trzy popiersia - sowieckiego dyktatora Józefa Stalina oraz dwóch radzieckich generałów - Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego.

Te postacie nadal są kluczowe dla kremlowskiej propagandy na temat wielkiej wojny ojczyźnianej, jak w Rosji nazywana jest II wojna światowa. Jak poinformowały rosyjskie media, środowa ceremonia została uświetniona wartą honorową i udziałem młodych z Ogólnorosyjskiego Narodowego Stowarzyszenia Patriotycznego Ruchu Społecznego (potocznie nazywana Junarmią).

Rosja. Odsłonięto popiersie Stalina

Milion ofiar po stronie radzieckiej w obronie miasta w walce z wojskami nazistowskimi to jeden z mitów założycielskich sowieckiego zwycięstwa w II wojnie światowej. Agencja AFP przypomniała, że reżim na Kremlu stara się porównywać walkę sprzed 80 do inwazji na Ukrainę. Propaganda nazywa Ukraińców "nazistami i faszystami", oskarżając ich o rzekome "ludobójstwo w Donbasie".

"Większość mieszkańców Wołgogradu, z którymi rozmawiała AFP, powiedziała, że cieszy się z obchodów 80. rocznicy bitwy. Choć wielu z nich nie chce dokonywać żadnych porównań z konfliktem na Ukrainie" - relacjonowali dziennikarze.

Tylko 26 proc. mieszkańców Wołgogradu opowiada się za przywróceniem dawnej nazwy z czasów stalinowskich, 67 proc. jest temu przeciwna - wynika z sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), przytoczonego w środę przez niezależny rosyjski serwis Nowaja Gazieta.Jewropa

RadioZET.pl/AFP/PAP