Zamknij

Rosja oskarżyła Polskę. Zarzuciła „wyśmiewanie prawa międzynarodowego”

09.12.2022 09:47

Polskie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest krytykowane przez Rosję. Agencja TASS poinformowała, że rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa zarzuciła Polsce „wyśmiewanie prawa międzynarodowego”.

Marija Zacharowa
fot. Russian Foreign Ministry Press Service/Associated Press/East New

Wojna w Ukrainie spotkała się ze stanowczą reakcją przewodniczącej OBWE Polski. Na zorganizowane w Łodzi w dniach 1-2 grudnia 2022 obrady Rady Ministerialnej OBWE Polska nie zaprosiła Siergieja Ławrowa. W odpowiedzi Marija Zacharowa stwierdziła, że Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”. To bezpośrednie nawiązania do słów Zbigniewa Raua, ministra spraw zagranicznych, które padły podczas obrad.

Zacharowa skrytykowała polskie przewodnictwo w OBWE

Polskie przewodnictwo w OBWE zbiegło się w czasie z inwazją Rosji na Ukrainę. Urzędujący przewodniczący OBWE Zbigniew Rau zdecydował, że rosyjscy przedstawiciele nie będą mile widziani podczas obrad organizacji, do jakich doszło w Łodzi. Głównym tematem była wojna w Ukrainie i problem Rosji jako agresora.

W wypowiedzi po obradach Rady Ministerialnej OBWE Rau stwierdził, że „OBWE nie będzie mogła dłużej działać, jeśli nie powróci do zasady konsensusu”. Słowa te zostały wykorzystane przez wykluczoną z obrad Rosję do zaatakowania Polski.

- Jaka zasada konsensusu? To wy ją zniszczyliście. Przez długi czas systematycznie pracowaliście nad jej zniszczeniem. Wyśmiewaliście prawo międzynarodowe oraz wysokie ideały i standardy ustanowione przez tych, którzy stworzyli OBWE jako platformę negocjacyjną – powiedziała cytowana przez TASS Marija Zacharowa.

Wspólna zgoda leży zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ u podstaw działania OBWE, ponieważ „jest ona zapisana w dokumentach założycielskich, a zasady konsensusu zapobiegają próbom narzucania czegokolwiek Rosji lub jakiemukolwiek innemu państwu”. Brak rosyjskich przedstawicieli na obradach nie pozwolił zdaniem Zacharowej na mówienie o możliwości uzyskania konsensusu, gdyż nie wszyscy mogli przedstawić swoje stanowisko. Zdaniem Rosji to dowód na „destrukcyjną rolę polskiego przewodnictwa w OBWE”.

- Polska delegacja poczyniła ogromne wysiłki, aby zredukować do zera potencjał, który organizacja zdobyła przez lata. Świadomie porzucili pojęcie równego i opartego na zaufaniu dialogu i konstruktywnej pracy – postawiła zarzuty rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

loader

RadioZET.pl/TASS