Zamknij

Tajemnicza masowa śmierć w Rosji. Odnaleziono 1700 martwych fok

04.12.2022 21:18

Około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich odnaleziono na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu – poinformował szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna śmierci ssaków nie jest znana.

Nerpa kaspijska
fot. East News

W wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej organizacji Gapizow przekazał, że foki zmarły prawdopodobnie dwa tygodnie temu. Szef kaspijskiego centrum podejrzewa, iż liczba zmarłych w ostatnim czasie nerp jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż 1700. – Nic nie wskazuje na to, aby zostały zabite przez kłusowników – dodał.

Rosja. Tajemnicza masowa śmierć fok

Władze Republiki Dagestanu w sobotę informowały o 700 martwych fokach. Nie jest jasne, co spowodowało śmierć zwierząt, ale prawdopodobnie zmarły z przyczyn naturalnych – oceniono.

W pierwszej połowie listopada ponad 140 martwych nerp kaspijskich odnaleziono na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie – podała KASPIKA, organizacja działająca na rzecz ochrony tego gatunku. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) populacja nerp kaspijskich cierpi z powodu łowiectwa, zniszczenia środowiska i zmian klimatu. W 2008 roku nerpy zostały wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN.

Morze Kaspijskie jest otoczone przez pięć krajów: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosję i Turkmenistan. Nerpy kaspijskie występują endemicznie w tym największym jeziorze świata i są jedynymi ssakami morskimi, jakie w nim żyją. Dane dotyczące liczby fok żyjących w Morzu Kaspijskim wahają się między 300 tys. (dane Federalnej Agencji Rybołówstwa) a 70 tys. (dane Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska).

RadioZET.pl/PAP