Zamknij

Tajemnicze loty z Chin do Rosji. Samoloty miały wyłączone transpondery

27.11.2022 21:36

Rosyjskie samoloty transportowe An-124 Rusłan w ciągu minionego tygodnia co najmniej dziewięciokrotnie wylatywały z Chin do Rosji. Część z nich miała wyłączone transpondery, aby uniemożliwić ich śledzenie – ujawnił ukraiński portal militarny Defence Express.

An-124 Rusłan
fot. Shutterstock

"Rosja wysyła do Chin samoloty po ładunki wojskowe. Taki wniosek nasuwają regularne loty, a tym bardziej samolotami An-124 Rusłan, wyłączone transpondery, jak również komentarze w chińskich mediach społecznościowych" – pisze Defence Express.

Loty między Rosją i Chinami

Portal zaznacza, że serwisy monitoringu lotów rejestrowały loty ciężkich rosyjskich transportowców towarowych linii lotniczych Wołga-Dniepr do Chin. Przy czym rosyjskie samoloty nie zawsze miały włączone transpondery, co utrudnia ich śledzenie.

Na tę aktywność zwrócili uwagę m.in. miejscowi spotterzy, którzy publikują w mediach społecznościowych nagrania z lądowaniem rosyjskich samolotów na lotnisku w Zhengzhou. Przywołują również komentarze w internecie, że samoloty miałyby zabierać "wyposażenie, kamizelki kuloodporne, kaski i odzież".

Serwis monitoringu lotów AirNav RadarBox odnotowuje w ostatnich siedmiu dniach dziewięć lotów An-124 Rusłan do Chin, przy czym tylko trzy w kierunku powrotnym. Według Defence Express świadczy to wprost o wyłączeniu transponderów podczas części lotów. Samoloty miały numery boczne: RA-82074, RA-82044, RA-82081.

Ukraiński portal podkreśla, że "z pewnością nie są to wszystkie loty do Chin wykonane przez rosyjskie samoloty we wskazanym celu, a tylko te, które trafiły do serwisów monitoringu lotów cywilnych".

loader

RadioZET.pl/Defence Express/PAP