Zamknij

Rosja używa zakazanej broni chemicznej. Ukraińska armia potwierdziła

04.12.2022 17:50

Rosja używa w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej – poinformowała w niedzielę marynarka wojenna Ukrainy. Chodzi o granaty K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.

Władimir Putin
fot. KAREN MINASYAN/AFP/East News

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina marynarka wojenna podała, że granaty K-51 zrzucane są z dronów na żołnierzy ukraińskich na wschodzie kraju. Oddziały piechoty morskiej Ukrainy podczas tych ataków utrzymywały pozycje, używając środków obrony chemicznej.

Chloropikryna to lotna ciecz, której w czasie pierwszej wojny światowej używano jako bojowego środka trującego. Ma działanie drażniące i łzawiące, w stanie ciekłym powoduje oparzenia skóry. Jej śmiertelne stężenie w powietrzu wynosi 2 mg/l.

"Rosja może użyć broni chemicznej"

Przypomnijmy, że w listopadzie portal Politico, powołując się na swoje źródła, poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena obawia się, że Władimir Putin może użyć broni chemicznej w Ukrainie, jeśli rosyjskie wojska będą nadal zawodzić na froncie.

Według publikacji USA rozmawiały ze swoimi sojusznikami o potrzebie przygotowania się na taki rozwój wydarzeń. Jednocześnie podkreślono, że wywiad amerykański nie dysponował danymi o bezpośrednim przygotowaniu ataku chemicznego przez Rosję.

"Stany Zjednoczone od dawna wiedzą, że Rosja inwestuje w zwiększenie swojego potencjału w zakresie broni chemicznej" – pisał portal. "USA nałożyły na Rosję sankcje za użycie wobec Aleksieja Nawalnego środka zwanego pod nazwą Nowiczok, wymierzając je w podmioty zaangażowane w rozwój zdolności tego kraju do produkcji broni chemicznej i biologicznej" – przypominało Politico.

RadioZET.pl/Interfax-Ukraina/PAP