Zamknij

Rosja wzięła na celownik kolejny kraj. "Wkroczenie na drogę Ukrainy"

28.11.2022 12:34

Kremlowi nie spodobały się plany władz Kirgistanu, które chcą zdekomunizować i zderusyfikować nazwy dzielnic w stolicy kraju. Przedstawicielka rosyjskiej Dumy Państwowej ostrzegła sąsiada, że w ten sposób Kirgistan może "wkroczyć na drogę Ukrainy". 

Władimir Putin podczas spotkania z rosyjskich matkami żołnierzy
fot. PA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL

Propozycję zderusyfikowania przestrzeni publicznej w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przedstawił przewodniczący parlamentu Nurłan Szakijew. Jak podało radio “Goworit Moskwa”, przewodnicząca komitetu ds. zagranicznych niższej izby rosyjskiego parlamentu Swietłana Żurowa stwierdziła, że jest to “pierwszy krok w kierunku całkowitego odrzucenia języka rosyjskiego” w Kirgistanie i dodała, że od tego “zaczęły się wydarzenia w Ukrainie”. 

- To bez wątpienia wpłynie na prawa narodu rosyjskiego w Kirgistanie (…). Potem będzie kolejny etap - szkoły, a potem następny, jak w Gruzji, gdzie młodzież niestety praktycznie nie mówi po rosyjsku. Wiemy, że na Ukrainie też od tego się zaczęło - powiedziała Żurowa, cytowana przez portal ZN.ua.

Rosja ostrzega Kirgistan

Deputowana dodała, że sprawa zostanie omówiona na najwyższym szczeblu państwowym. Władimir Putin ma porozmawiać z prezydentem Kirgistanu Sadyrem Żaparowem, by “zgłosić swoje uwagi” ws. działań Szakijewa. 

ZOBACZ TAKŻE: Putin traci szacunek za granicą? Kolejny przywódca go upokorzył. "Nawet on sobie pozwala"

To kolejny zgrzyt w stosunkach Moskwa-Biszkek. We wrześniu Kirgistan odwołał ćwiczenia wojsk OUBZ (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) na swoim terytorium, które miały odbyć się w październiku.

loader

RadioZET.pl/ZN.ua/Ukrinform