,

Rosyjski żołnierz zabił kobietę. Krzyczał, że "zarżnie całą swoją rodzinę"

30.03.2023 19:52

Rosjanin Iwan Rossomachin, skazany w 2020 roku na 14 lat więzienia za zabójstwo, a następnie zwerbowany na wojnę z Ukrainą jako najemnik Grupy Wagnera, powrócił w marcu br. w rodzinne strony i brutalnie zamordował tam starszą kobietę - poinformował w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.

rosyjski żołnierz zabił kobietę
fot. AA /ABACA /Abaca/ East News

Mężczyzna zaciągnął się na wojnę jako więzień kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W marcu Rossomachin skorzystał z przepustki i zjawił się w swojej rodzinnej wsi Nowy Burec w obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji. 29 marca, osiem dni po powrocie najemnika, w pobliskim mieście Wiatskie Polany znaleziono ciało emerytki. Kobieta została pobita, a następnie zamordowana, prawdopodobnie przy użyciu noża. Rossomachin przyznał się do winy - powiadomiła Meduza za lokalnymi mediami, a także niezależnymi portalami i kanałami na Telegramie.

27 marca miejska telewizja z Wiatskich Polan wyemitowała reportaż, w którym mieszkańcy Nowego Burca przyznawali, że "cała wieś żyje w strachu" z powodu zachowania Rossomachina. Mężczyzna, najczęściej w stanie upojenia alkoholowego, miał chodzić po ulicach rodzinnej miejscowości, wymachując siekierą i widłami, a także wykrzykując, że "zarżnie całą swoją rodzinę". W reportażu zaprezentowano również nagranie z kamery przemysłowej, ukazujące najemnika rozbijającego toporem szyby samochodów - czytamy na łamach Meduzy.

Wagnerowcy zwerbowali więźnia. Gdy wyszedł, popełnił kolejną zbrodnię

Przedstawiciele lokalnej policji aresztowali Rossomachina 22 marca. Pijany mężczyzna, który został zatrzymany w miejscu publicznym z siekierą i nożem w rękach, usłyszał zarzut "drobnego chuligaństwa". Funkcjonariusze mieli uspokajać mieszkańców Nowego Burca, że najemnik szybko wróci na front na Ukrainie. Jednocześnie policjanci przyznawali, że jego zachowania "można było się spodziewać" - poinformowały opozycyjne rosyjskie media.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa założona przez związanego z Kremlem biznesmena Jewgienija Prigożyna. Podczas inwazji na sąsiedni kraj wagnerowcy dali się poznać z okrucieństwa nie tylko wobec Ukraińców, lecz również w stosunku do żołnierzy rosyjskich, których rekrutowali m.in. w koloniach karnych.

Najemnicy z Grupy Wagnera stanowili dotąd jeden z najważniejszych komponentów armii agresora, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w Bachmucie w obwodzie donieckim. Jak szacują ukraińskie władze cywilne i wojskowe oraz zachodni analitycy, tylko w okolice Bachmutu mogło trafić w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn zwerbowanych w rosyjskich więzieniach.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Meduza

Logo radiozet Dzieje się