Seria eksplozji w Mariupolu. Do wybuchów doszło w miejscach rozmieszczenia sił rosyjskich

02.02.2023 19:30

W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Ukraina
fot. Telegram/Petro Andriuszczenko (screen)

"Od wybuchów zatrzęsło się całe miasto. Eksplozje odnotowano w [kompleksie handlowym - red.] Port City, czyli miejscu dyslokacji okupacyjnych wojsk i przedstawicieli partii Jedna Rosja, a także na polach w 23. dzielnicy, gdzie najeźdźcy lubili ukrywać systemy obrony przeciwlotniczej" - oznajmił samorządowiec.

Mariupol. Seria eksplozji w miejscach dyslokacji sił rosyjskich

Do wpisu na Telegramie dołączył dwa nagrania wideo, które z nieco oddalonej perspektywy pokazują kłęby dymu nad częścią miasta.

W kolejnym wpisie, zamieszczonym kilka godzin później, Andriuszczenko poinformował o pięciu głośnych eksplozjach na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza, od maja 2022 roku służącego najeźdźcom jako koszary i skład amunicji. "Po prostu święto. [...] Jaki przepiękny wieczór" - napisał doradca mera.

Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tysięcy Według ONZ od końca lutego 2022 miasto opuściło ok. 350 tysięcy cywilów.

Brakuje jednak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje podstawowych rzeczy, m.in. żywności, wody, lekarstw, ciepła, środków higienicznych i łączności.

loader

RadioZET.pl/PAP/Telegram