Zamknij

Sfotografował to sześć km od rezydencji Putina. Wcześniej widziano je w Moskwie

23.01.2023 12:21

Nad jeziorem Wałdaj w obwodzie nowogrodzkim w Rosji, sześć kilometrów od rezydencji Władimira Putina, rozmieszczono system przeciwlotniczy, prawdopodobnie Pancyr-S – poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Agentstwo, powołując się na mieszkańców wsi.

Pancyr-S, Władimir Putin
fot. VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News

Zestaw Pancyr-S chroni prezydenta Władimira Putina i jego rodzinę przed możliwym ukraińskim uderzeniem – podał Agentstwo. Portal opublikował fotografię systemu przekazaną przez mieszkańca wsi Jaszczerowo.

System przeciwlotniczy w pobliżu rezydencji Putina

Inni mieszkańcy tej wsi, jak i sąsiednich miejscowości, potwierdzili, że działa tam obrona przeciwlotnicza. Jeden z rozmówców portalu powiedział, że koło systemu dyżuruje stale trzyosobowa załoga. W rejonie tym nie ma infrastruktury krytycznej i obiektów strategicznych, prócz rezydencji Putina, które mogłyby potrzebować takiej ochrony.

Przypomnijmy, że niezależne rosyjskie media informowały w zeszłym tygodniu o rozmieszczaniu systemów przeciwlotniczych Pancyr-S w Moskwie, m.in. na dachach budynków rządowych. Pojawiły się również doniesienia, że jeden z systemów rozlokowany został koło miejscowości Zarieczje, około 10 km od rezydencji Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.

Pancyr-S

Pancyr-S to przeciwlotniczy system artylerii rakietowej. Na wyposażenie rosyjskiej armii trafił w latach 90. XX wieku. W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny przy zwalczaniu dronów.

RadioZET.pl/PAP