Zamknij

"Sprawy mogą potoczyć się okropnie źle". Niepokojące słowa szefa NATO

09.12.2022 20:19

- Straszliwa wojna w Ukrainie może rozprzestrzenić się na inne państwa i przemienić w pełną wojnę między NATO a Rosją. Pracujemy ze wszystkich sił, by tak się nie stało - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w piątek w wywiadzie dla publicznego norweskiego nadawcy NRK.

Jens Stoltenberg w Berlinie
fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla NRK, że przypadło mu być szefem NATO w czasie jednego z największych kryzysów w Europie w ostatnim czasie. - To fatalny czas dla Europy - mówił.

- Jeżeli sprawy pójdą nie tak, mogą potoczyć się okropnie źle - ostrzegł Stoltenberg. - Ta straszliwa wojna w Ukrainie to również wojna, która może stać się pełnowymiarową wojną, przerodzić w dużą wojnę między NATO i Rosją - dodał.

Stoltenberg: Pracujemy nad tym, by zapobiec wojnie NATO z Rosją

- Nie ma wątpliwości, że pełna wojna jest możliwa - powiedział sekretarz generalny NATO i zaakcentował, że należy uniknąć konfliktu, który obejmie więcej państw europejskich i stanie się pełnowymiarową wojną prowadzoną w Europie. - Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec - podkreślił.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że NATO jest silniejsze niż było na przestrzeni wielu ostatnich lat. - Co więcej, Putin nie docenił naszej zdolności do wzajemnej ochrony i obrony. Dopóki to robimy, jesteśmy bezpieczni - podsumował sekretarz generalny Sojuszu.

loader

RadioZET.pl/PAP/NRK