Zamknij

Szojgu zapowiedział nowe plany Rosji. W grę wchodzą gigantyczne kwoty

30.11.2022 16:23

Plan zamówień obronnych Rosji na 2023 rok wzrośnie o 50 proc., by zapewnić wojskom rosyjskim 97-proc. zaopatrzenie w uzbrojenie i sprzęt - poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Szojgu Putin
fot. Kirill Kudryavtsev/AFP/East News

Rosja zwiększy swoje wydatki na zbrojenia w kontekście wojny w Ukrainie. Tak wynika z wypowiedzi Siergieja Szojgu podczas ostatniej narady w ministerstwie. Jego słowa cytuje agencja TASS.

Plany Rosji. Szojgu mówił o gigantycznych kwotach

- W przyszłym roku, biorąc pod uwagę dodatkowe środki budżetowe, plan zakupów obronnych wzrośnie praktycznie o 50 proc.. Pomoże to zapewnić zaopatrzenie jednostek i formacji w stałą gotowość w 97 proc. w uzbrojenie i sprzęt - powiedział szef rosyjskiego MON.

Jego zdaniem najważniejsze - z perspektywy Rosji - są w tym momencie utrzymanie produkcji "na pełnych obrotach" oraz błyskawiczne dostawy sprzętu dla armii. Dodał, że potrzebna jest kontynuacja modernizacji wojska, żeby "wykorzystać potencjał" podczas "operacji specjalnej" (tak Rosjanie nazywają inwazję na Ukrainę).

"Plan zamówień obronnych jest oparty na państwowym programie uzbrojenia kraju. Zakres planu zamówień obronnych nie jest ujawniony. Obecny państwowy program zbrojeniowy obowiązuje w latach 2018-2027" - czytamy w artykule. Budżet programu obliczony jest na 330 mld dolarów. 

Szef Roskosmosu Jurij Borysow, wcześniej pełniący w latach 2018-2022 funkcję wicepremiera nadzorującego przemysł obronny, powiedział - także cytowany przez TASS - że po wynikach z 2021 roku "plan zakupów obronnych został zrealizowany w 98 proc."

loader

RadioZET.pl/TASS