Tak Rosjanie przechwycili amerykańskiego drona. Ujawniono wideo z incydentu

16.03.2023 12:06

Pentagon ujawnił wideo z incydentu na Morzu Czarnym, po którym amerykanie stracili drona MQ-9 Reaper. Widać na nim, jak blisko maszyny podleciał rosyjski myśliwiec. Władze USA nazwały zachowanie rosyjskiego pilota "bezmyślnym" i "nieodpowiedzialnym".

Incydent na Morzu Czarnym
fot. US Department of Defense via AP/East News

Europejskie dowództwo sił zbrojnych USA opublikowało wideo z wtorkowego incydentu z udziałem amerykańskiego drona obserwacyjnego z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym. Odtajniony materiał przedstawia decydujące momenty spotkania w powietrzu, które według Pentagonu trwało 30-40 minut.

Krótki film przedstawia drona MQ-9 Reaper od tyłu. W kolejnych kadrach widać zbliżający się myśliwiec Su-27. Zbliżając się do drona, rosyjski samolot zrzucał paliwo. W innej części materiału odrzutowiec wykonywał kolejny przelot i gdy się zbliżał się do amerykańskiego drona, ponownie zrzucał paliwo.

Incydent na Morzu Czarnym. Pentagon ujawnił wideo

Obraz z drona zostaje następnie zakłócony, gdy rosyjski myśliwiec zderza się z MQ-9 Reaper, uszkadzając śmigło. To ostatecznie zmusiło Stany Zjednoczone do utopienia drona w Morzu Czarnym. Rosja zaprzeczyła, jakoby doszło do kolizji.

Z uszkodzonym śmigłem operatorzy drona kierowali nim jak szybowcem, aby wpadł do Morza Czarnego na wodach międzynarodowych na południowy zachód od Krymu.

Telewizja CNN podała, że operatorzy zdalnie wyczyścili wrażliwe oprogramowanie drona, zmniejszając ryzyko wycieku tajnych materiałów w ręce wroga. W środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby  powiedział w CNN, że nie jest pewien, czy Stany Zjednoczone będą w stanie go odzyskać.

Kreml dał jasno do zrozumienia, że spróbuje odzyskać wrak drona. Z kolei dwóch amerykańskich urzędników, na których powołało się CNN, uważa, że Rosja już dotarła do miejsca katastrofy MQ-9 na Morzu Czarnym.

Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone „uniemożliwiły im zebranie czegokolwiek o wartości wywiadowczej z pozostałości tego drona, niezależnie od tego, jakie pozostałości mogą znajdować się na powierzchni wody”.

loader

RadioZET.pl/CNN.com