Setki ofiar trzęsienia ziemi. Dramatyczna akcja ratunkowa

06.02.2023 07:48

Tylko w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912, ponad 5 tysięcy osób jest rannych - przekazał w poniedziałek przed południem prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan. Jak dodał, to największa katastrofa w kraju od 1939 roku. W Syrii podano natomiast, że liczba ofiar wzrosła do 326 osób.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północy zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze. Na dotkniętych kataklizmem terenach zawaliły się dziesiątki budynków; ratownicy i mieszkańcy poszukują ludzi uwięzionych w gruzach - relacjonuje agencja AP. Zaznacza, że bilans ofiar może wzrosnąć.

W Turcji na zniszczone tereny docierają kolejne grupy ratowników. Władze wprowadziły 4. poziom alarmu, który zakłada zwrócenie się o pomoc w walce ze skutkami kataklizmu do zagranicy.

W Syrii kataklizm dotknął najbardziej prowincje Hama, Aleppo i Lataka. Żywioł zniszczył wiele budynków, które i tak były uszkodzone wskutek trwającej tam od 2011 roku wojny domowej. Katastrofa nawiedziła tereny, które są w dużej mierze wciąż kontrolowane przez rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku. Na tym obszarze mieszka ok. 4 mln uchodźców, wielu z nich w prowizorycznych schronieniach w obozach - zaznacza Associated Press. 

RadioZET.pl/PAP/AFP