Przetrwał ponad 1,5 tys. lat, runął w kilka sekund. Zamek zniszczony w trzęsieniu ziemi

06.02.2023 18:16

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Turcję i Syrię, zniszczeniu uległ zamek w położonym na południu Turcji mieście Gaziantep. Budowla pochodzi z II wieku n.e. i została zbudowana za czasów Imperium Rzymskiego - poinformował turecki portal hurriyetdailynews.com.

Zamek w Gaziantepie
fot. Ruiny zamku w Gaziantep, Mehmet Akif Parlak/Anadolu Agency/Abacapress.com/East News

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Aktualne doniesienia mówią o prawie 1500 ofiar śmiertelnych w Turcji i 810 w Syrii. Rannych w obu państwach jest ok. 9000 osób. Bilans zmarłych i poszkodowanych jednak systematycznie rośnie.

Orhan Tatar, szef jednego z departamentów tureckiej rządowej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), powiedział mediom, że wstrząsy w samej Turcji zniszczyły 2834 budynki. Sprecyzował, że wstrząsów wtórnych było przynajmniej 120.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Zniszczony został zamek z II wieku

Jak poinformował turecki portal hurriyetdailynews.com, w wyniku katastrofy zniszczeniu uległ zamek w położonym na południu Turcji mieście Gaziantep, pochodzący z II wieku n.e., zbudowany (a następnie rozbudowywany) za czasów Imperium Rzymskiego.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać skalę zniszczeń tego wielowiekowego zabytku. Według relacji świadków obiekt częściowo runął w kilka sekund.

W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów. Zamek został zbudowany przez Rzymian w II i III w. n.e. Został rozbudowany i unowocześniony za czasów bizantyńskiego cesarza Justyniana I w latach 527-565 n.e. Obwód murów zamkowych wynosił 1200 metrów.

Tak natomiast wygląda - również dostępne w sieci - porównanie tego, jak budowla wyglądała jeszcze do niedzieli i jak prezentuje się obecnie, po przejściu wstrząsów.

Również w późniejszych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany. W ostatnim czasie był wykorzystywany jako Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep; odbywały się w nim projekcje filmów dotyczących obrony miasta przed siłami francuskimi po upadku Imperium Osmańskiego w latach 1920-1921.

Obecnie trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Pomoc zadeklarowało kilkadziesiąt państw, w tym Polska, która wysłała do Turcji grupę HUSAR - jednostkę poszukiwawczo-ratowniczą. Grupa składa się z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych.

RadioZET.pl/PAP/Twitter