,

Po trzęsieniu ziemi policja zatrzymała geologa. Wcześniej opublikował post na Facebooku

PAP
01.03.2023 10:54

Turecka policja zatrzymała profesora geologii Ahmeta Ercana za post, w którym zwrócił on uwagę na przemoc seksualną wobec kobiet na obszarach Turcji, dotkniętych na początku lutego trzęsieniem ziemi. Naukowcowi zarzucono "wzniecanie nienawiści i wrogości" - poinformował w środę portal Duvar.

Ahmet Ercan
fot. Ottoman Complex TV/YouTube (screen)

Zatrzymany we wtorek prof. Ercan napisał wcześniej w mediach społecznościowych, że "pozostawione bez ochrony kobiety były gwałcone, ponieważ na tych terenach w pierwszych dwóch dniach od trzęsienia ziemi nie było żołnierzy", których rząd skierował tam m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Geologa - w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Malatya - zatrzymano w położonym na wschodzie Turcji mieście Elazig. Ercan po zatrzymaniu trafił przed sąd, który zwolnił go warunkowo, z nadzorem sądowym i zakazem opuszczania kraju - poinformowała telewizja NTV.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Policja aresztowała geologa

Do ochrony przed przemocą seksualną na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi w połowie lutego wzywał portal humanitarny ReliefWeb. Mike Noyes, dyrektor brytyjskiej organizacji charytatywnej ActionAid UK, już 6 lutego - w dniu trzęsienia ziemi - ostrzegł, że "kobiety i dziewczynki będą jeszcze mocniej narażone na motywowaną seksualnie przemoc".

6 lutego w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Po nim odnotowano jeszcze wiele pomniejszych wstrząsów. Śmierć poniosło ponad 50 tys. osób. Około 1,5 miliona z terenów dotkniętych kataklizmem mieszka obecnie w prowizorycznych schronieniach.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się