Antiochia zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi
  • Zniszczenia w Antiochii
  • Zniszczenia w Antiochii 1
  • Zniszczenia w Antiochii 5
  • 6 Zobacz
fot. -/AFP/East News

Satelitarne zdjęcia tureckich miast przed i po trzęsieniu ziemi pokazują ogromną skalę zniszczeń. Fotografie opublikowała amerykańska firma MAXAR. Antiochia przy granicy z Syrią w wielu miejscach jest zrujnowana. Z kolei w Gaziantepie zniszczona została starożytna twierdza.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii pochłonęło już prawie 22 tys. ofiar. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ każdego dnia znajdowanych jest kilka tysięcy ludzkich szczątków. 

Kataklizm spowodował też bardzo poważne zniszczenia. Amerykańska firma MAXAR opublikowała zdjęcia satelitarne, wykonane przed i po katastrofalnym trzęsieniu ziemi.

Trzęsienie ziemi. Ogromna skala zniszczeń w Turcji na zdjęciach satelitarnych

Jednym ze zniszczonych miast jest Antiochia w południowej Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Na zdjęciach widać zawalone budynki w wielu dzielnicach, zestawione z satelitarnymi fotografiami tych samych miejsc z 22 grudnia.  

W mediach społecznościowych krążą też zdjęcia pokazujące zniszczenia w około 2-milionowym Gaziantepie. Na jednym z nich możemy zobaczyć zrujnowaną, starożytną twierdzę.

W ocenie CNN kataklizm z 6 lutego był jednym z najbardziej tragicznych w skutkach trzęsień ziemi w ciągu ostatnich 20 lat. Poprzednim tak śmiertelnym kataklizmem tego typu było trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,0 w 2011 r. w Japonii, które wraz z towarzyszącym mu tsunami spowodowało śmierć blisko 20 tys. osób.

RadioZET.pl/PAP