Tysiące ofiar trzęsienia ziemi. Erdogan ogłasza tygodniową żałobę

06.02.2023 19:55

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił po katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi na południu kraju 7-dniową żałobę narodową. Według danych z poniedziałkowego popołudnia wskutek kataklizmu w Syrii i Turcji zginęło ponad 3700 ludzi. Bilans ofiar rośnie jednak z godziny na godzinę.

Tysiące ofiar trzęsienia ziemi. Erdogan ogłasza tygodniową żałobę
fot. East News

Trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek południową Turcję oraz północno-zachodnią Syrię. Cały świat obserwował katastroficzne relacje – nagrania z zawalającymi się budynkami. Nie widać końca w akcjach ratunkowych, prowadzonych w wielu gruzowiskach.

W związku z klęską żywiołową prezydent Recep Erdogan zdecydował o ogłoszeniu 7-dniowej żałoby narodowej.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Erdogan ogłosił tygodniową żałobę

"Okres żałoby narodowej został ogłoszony na siedem dni. Nasza flaga zostanie opuszczona do połowy masztu aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego 2023 r. we wszystkich naszych krajowych i zagranicznych przedstawicielstwach" – ogłosił prezydent Turcji na Twitterze.

Według stanu z wieczora całkowity bilans ofiar trzęsienia ziemi przekroczył 3700, z czego w samej Turcji było ich 2316. - To największy kataklizm od 1939 roku - podkreślał turecki prezydent podczas konferencji prasowej przed południem. - Trwają prace poszukiwawczo-ratownicze, dotychczas 45 państw zaoferowało nam pomoc - mówił Erdogan. Do epicentrum trzęsienia ziemi w Gaziantep udali się po południu, po błyskawicznej organizacji, polscy strażacy.

Jak poinformował turecki portal hurriyetdailynews.com, w wyniku katastrofy zniszczeniu uległ zamek w położonym na południu Turcji mieście Gaziantep, pochodzący z II wieku n.e., zbudowany (a następnie rozbudowywany) za czasów Imperium Rzymskiego.

RadioZET.pl/Recep Erdogan Twitter/AFP