Zamknij

Ukraina nie miała wyjścia. Krwawe zwycięstwo Rosjan w Donbasie

25.01.2023 13:04

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty potwierdził w środę, że armia ukraińska wycofała się z obleganego przez Rosjan miasta Sołedar - podała agencja AFP. Czerewaty nie wyjaśnił, kiedy nastąpił odwrót.

Ukraina poddała Sołedar
fot. Associated Press/East News, satelitarne zdjęcie zniszczonego Sołedaru

Rosjanie przejęli kontrolę nad Sołedarem, niewielkiej miejscowości w obwodzie donieckim, na północ od Bachmutu, który wojska Władimira Putina usiłują zdobyć od blisko pół roku. Wobec porażek pod Bachmutem agresorzy zmienili taktykę i postawili na natarcia na okoliczne miejscowości, celem okrążenia tego miasta.

Ukraina potwierdza porażkę. Krwawy triumf Rosjan

Poddanie miasta potwierdziła oficjalnie ukraińska armia. - Po miesiącach trudnych walk siły ukraińskie opuściły (Sołedar, przyp.), by "wycofać się na przygotowane pozycje" – zacytowała wypowiedź ukraińskiego wojskowego agencja AFP.

Pierwsze doniesienia o przełamaniu obrony ukraińskiej w Sołedarze pojawiły się w trzecim tygodniu stycznia. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniało wówczas, że najprawdopodobniej 16 stycznia siły ukraińskie pozostawiły miasto pod kontrolą rosyjskich wojsk i najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera (najemnej armii Władimira Putina), ustanawiając nowe linie obronne na zachód od Sołedaru.

Strona rosyjska ogłosiła zajęcie Sołedaru dużo wcześniej, przy czym - jak zauważał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) - bardzo wyolbrzymiała znaczenie zdobycia tego miasta. W Sołedarze byli też polscy wolontariusze - medycy pola walki z grupy "W Międzyczasie", którzy omal nie zginęli po rosyjskim ostrzale.

ISW prognozował, że opanowanie Sołedaru nie umożliwi Rosjanom kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do pobliskiego Bachmutu, ani też nie poprawi pozycji sił rosyjskich w celu okrążenia w krótkim terminie tego strategicznie ważnego miasta. Rosjanie dokonali jednak postępów na południu i wciąż dążą do ataku na Bachmut z wielu kierunków.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP