6-latek postrzelił nauczycielkę w klasie. Szokujące ustalenia

26.01.2023 07:55

Administracja szkoły Newport News w USA, w której 6-letni uczeń strzelił do nauczycielki, kilka razy zignorowała ostrzeżenia, że mały chłopiec ma broń. Zdaniem dyrekcji uczeń miał na to "zbyt małe kieszenie". Prawniczka poszkodowanej zapowiedziała pozwanie placówki.

6-latek postrzelił nauczycielkę
fot. screen Abby Zwerner/Facebook

Sześciolatek postrzelił 25-letnią nauczycielkę Abby Zwerner 6 stycznia. Chłopiec wniósł do szkoły pistolet Taurus (kaliber 9 mm), legalnie zakupiony przez jego matkę. Zdaniem policji użył broni celowo, po sprzeczce z nauczycielką.

Nauczycielka w wyniku postrzelenia w klasie doznała obrażeń ręki i klatki piersiowej. Zwerner początkowo pozostawała w stanie krytycznym. Lekarze zdołali ją uratować.

USA. 6-latek postrzelił nauczycielkę. Szokujące ustalenia

Prawniczka Zwerner, Diana Toscano, przekazała w środę 25 stycznia na konferencji prasowej, że szkoła zignorowała zagrożenie, nawet wtedy, gdy wiedziano już o tym, że 6-latek wszedł do placówki uzbrojony.

- W ciągu kilku godzin, administracja szkoły została trzykrotnie ostrzeżona przez zaniepokojonych nauczycieli i pracowników, że chłopiec miał przy sobie broń i groził ludziom – przekazała na konferencji prasowej Toscano, cytowana przez CNN.

Według Toscano, kiedy inny nauczyciel powiedział administracji, że uczeń włożył broń do kieszeni i zabrał ją na przerwę, otrzymał bagatelizującą odpowiedź: chłopiec ma "małe kieszenie". Toscano zarzuciła administracji szkoły, że "nie podjęła działań" pomimo tego, że wiedziała o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Zapowiedziała złożenie pozwu w imieniu Zwerner.

6-latek został zatrzymany po tym, gdy przyszedł do szkoły i wystrzelił z broni, którą wniósł w plecaku. Rodzina chłopca stwierdziła, że cierpi on na "ciężką niepełnosprawność". W szkole już wcześniej wykazywał się przemocą. Amerykańskie media podawały, że "rzucał meblami i innymi przedmiotami w klasie", a także, że "powiedział kiedyś, że nienawidzi nauczycielki i chce ją podpalić".

Użycia broni palnej w szkołach przez tak młodego podejrzanego są bardzo rzadkie. Zgodnie ze szkolną bazą danych, obejmującą amerykańskie dzieci od przedszkola do 12 klasy, w przypadku sześciolatków zdarzyło się to trzykrotnie - w 2000, 2011 i 2021 roku.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Youtube.com