,

Chiny i USA eskalują napięcie. Kolejny incydent na spornym terenie

23.03.2023 09:27

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony. Władze w Waszyngtonie zaprzeczyły, ale zarazem zapowiedziały kontynuację "rutynowych operacji".

Chiny i USA, incydent
fot. Han Lin/Xinhua News/East News, zdj. ilustracyjne

USA i Chiny balansują na krawędzi konfliktu. Rywalizacja mocarstw prowadzi do kolejnych incydentów na morzach w pobliżu Chińskiej Republiki Ludowej. Do ostatniego z nich miało dojść w czwartek.

Chińska armia twierdzi, że niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął na wody terytorialne Chin w pobliżu Wysp Paracelskich. Prawo do nich, oprócz Pekinu, roszczą sobie Tajwan i Wietnam. Chińskie władze stwierdziły, że okręt wpłynął na ich wody terytorialne, "podważając pokój i stabilność na ruchliwym szlaku wodnym".

Incydent między Chinami i USA na spornym terenie

- Nasze siły utrzymają wysoki stan gotowości przez cały czas i podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim - powiedział Tian Junli, rzecznik chińskiego Dowództwa Południowego. Dodał, że amerykański okręt został zmuszony do opuszczenia tych wód.

Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska, mówiąc, że niszczyciel prowadzi "rutynowe operacje" na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony. "Stany Zjednoczone będą nadal latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe" - napisano w oświadczeniu 7 Floty Marynarki Wojennej USA.

Wyspy Paracelskie to sporny archipelag rozciągający się na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu. Chiny sprawują de facto kontrolę nad wyspami i zbudowały na nich swoje instalacje i placówki, wbrew stanowisku Tajwanu i Wietnamu. Natomiast USA zadeklarowały wsparcie Tajwanowi, na wypadek otwartej inwazji ChRL.

W tym rejonie napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrasta - dodał "Guardian". Stany Zjednoczone wzmacniają sojusze w regionie Azji i Pacyfiku, starając się przeciwdziałać wrastającej aktywności Pekinu na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Pekin zwiększa swoje roszczenia terytorialne.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się