Zamknij

USA nie pozostawiają wątpliwości. Jasne stanowisko ws. Patriotów dla Ukrainy

29.11.2022 22:23

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

Patriot
fot. Rakiety obrony powietrznej Patriot (zdjęcie z Ustki, 2011 rok), Wojciech Stróżyk/REPORTER

Patrick Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów do Ukrainy - samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami.

Jest stanowisko USA ws. Patriotów dla Ukrainy

Przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania naszym wschodnim sąsiadom tego konkretnego systemu.

- Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je na Ukrainę. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym - powiedział.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są "na stole", w tym systemy Patriot. Ryder zaznaczył, że gdyby inne państwo zdecydowało się przekazać ten system, byłaby to jego suwerenna decyzja.

Jeśli chodzi o NATO, to wyobrażałbym sobie, że byłoby to częścią dyskusji Sojuszu Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu

Rzecznik zaznaczył również, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga znaczącego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki.

loader

RadioZET.pl/PAP