Widmo wojny Chiny-Tajwan coraz większe. Padła możliwa data

18.01.2023 13:30

Inwazja Chin na Tajwan jest obecnie bardziej prawdopodobna – ostrzegł szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla telewizji Sky News. Jej możliwą datą jest rok 2027, gdy przywódca Chin Xi Jinping będzie się starał o przedłużenie swojej władzy i może zaatakować wyspę, by zostawić po sobie trwałe dziedzictwo.

Inwazja Chin na Tajwan
fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

Władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część Chin i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. Napięcie wokół wyspy jest najwyższe od wielu lat, a chińskie myśliwce niemal codziennie lecą w kierunku Tajwanu.

Atak Chin na Tajwan. Możliwa data to 2027 rok

– Sytuacja w ubiegłym roku była znacznie gorsza niż w dwóch poprzednich – powiedział Joseph Wu. Dodał, że obecny status wyspy "może nie trwać wiecznie". To rzadko wyrażane przez przedstawicieli władz w Tajpej stanowisko oznacza, że Tajwan może zostać zajęty przez Chiny lub formalnie ogłosić niepodległość – komentuje Sky News.

Wu ostrzegł, że wzrasta ryzyko chińskiej inwazji na wyspę, a rząd w Pekinie utrzymuje to zagrożenie, by odwracać uwagę własnego społeczeństwa od problemów wewnętrznych. Jako datę, "na którą należy uważać" podał rok 2027. Wówczas chiński przywódca Xi Jinping prawdopodobnie obejmie czwartą kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.

– Jeżeli Xi nie będzie mógł się pochwalić osiągnięciami z trzech poprzednich kadencji, to może starać się zawalczyć o swoje dziedzictwo w inny sposób – zaznaczył szef tajwańskiej dyplomacji. Dodał, że chiński przywódca może też wywołać międzynarodowy kryzys, by odwrócić uwagę społeczeństwa od niepowodzeń w polityce wewnętrznej i trudnej sytuacji ekonomicznej. – Obawiamy się, że wówczas Tajwan może stać się kozłem ofiarnym – podkreślił Wu.

Zwrócił uwagę, że większe prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego między Chinami a Tajwanem wynika również ze znacznego zwiększenia aktywności chińskiego wojska wokół wyspy, co może prowadzić do niebezpiecznych incydentów. – Często wiele drobnych wypadków może ostatecznie wywołać wielką wojnę – zaznaczył szef tajwańskiej dyplomacji.

loader

RadioZET.pl/PAP