Zamknij

Śmiertelna bakteria w szkole podstawowej. Rodzice boją się o dzieci

01.12.2022 13:14

W ubiegłym tygodniu zmarła 6-letnia uczennica ze szkoły w hrabstwie Surrey, która zakaziła się paciorkowcem z grupy A. Drugie dziecko było w szpitalu, ale wraca już do zdrowia. Teraz brytyjskie media informują, że w pobliskiej placówce edukacyjnej zanotowano kolejne dwa przypadki zakażenia groźną bakterią. Rodzice są przestraszeni i zastanawiają się, czy posyłać dzieci do szkoły.

Szkoła podstawowa w Echelford
fot. Google Maps/screen

Tydzień temu informowaliśmy, że w szkole podstawowej Ashford Church of England w Ashford w hrabstwie Surrey dzieci zaraziły się paciorkowcami z grupy A. Uczniom i personelowi szkoły przepisano antybiotyki. Jak podała wówczas BBC, zmarła 6-letnia uczennica, a drugie dziecko wraca do zdrowia w szpitalu.  

- Jako środek zapobiegawczy zaleciliśmy antybiotyki uczniom i pracownikom, którzy miały kontakt z osobami dotkniętymi chorobą. Udzieliliśmy szkole porad, aby zapobiec dalszym przypadkom. Będziemy nadal monitorować sytuację - poinformowała dr Claire Winslade, konsultant ds. ochrony zdrowia w UKHSA South East. Brytyjskie media donoszą, że zaobserwowano wzrost liczby zakażeń paciorkowcami m.in. z grupy A po złagodzeniu obostrzeń wprowadzonych, by powstrzymać epidemię COVID-19.   

Kolejne zakażenia paciorkowcem. Uczeń ma szkarlatynę

W czwartek "Daily Mail" poinformował, że w pobliskiej szkole podstawowej Echelford Primary School stwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia paciorkowcem. Zachorowało dwoje dzieci, z klasy pierwszej i szóstej. Jeden z chorych uczniów ma już szkarlatynę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Paciorkowce - objawy zakażenia bakterią

Rodzice dzieci uczęszczających do tej szkoły dostali od dyrekcji list, że w placówce zostały wyłączone fontanny wody pitnej, a uczniowie powinni przynosić ze sobą wodę w butelkach. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą epidemią, tym bardziej, że w ubiegłym tygodniu zmarło zakażone dziecko - powiedział "Daily Mail" jeden z rodziców. - To najgorszy koszmar każdego rodzica. Mówią nam, żebyśmy posyłali dzieci do szkoły, ale to wydaje się bardzo ryzykowne, biorąc pod uwagę, że jest tyle przypadków zakażenia w naszej okolicy. Czy nasze dzieci są bezpieczne? - dodał rodzic.

Paciorkowce ropne z grupy A są wysoce zaraźliwe, przenoszą się drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu lub przez kontakt fizyczny. Mogą wywoływać groźne infekcje, m.in. płonicę (szkarlatynę), różę czy ostre zapalenie kłębuszków nerkowych.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Daily Mail