Zamknij

Wiele ofiar pod gruzami, trwa akcja ratunkowa. Odnaleziono ciało 15-latka

28.11.2022 19:19

Do 8 wzrosła liczba ofiar sobotniej lawiny błotnej, która runęła na domy na włoskiej wyspie Ischia w Zatoce Neapolitańskiej - podały w poniedziałek lokalne władze. Tego dnia odnaleziono ciało 15-latka. 4 osoby uważa się za zaginione.

lawina błotna we włoszech
fot. PAP

Podczas gdy ekipy ratunkowe w bardzo trudnych warunkach przeszukują zwały błota i kamieni oraz usuwają skutki kataklizmu w miejscowości Casamicciola, nasila się dyskusja na temat jego przyczyn. Jako jedną z podstawowych wymienia się zjawisko samowoli budowlanej, także na terenach zagrożonych powodziami i osunięciami ziemi, jak na Ischii.

Włochy. 8 ofiar lawiny błotnej na Ischii

Włoskie media podały, że prokuratura z Neapolu będzie prowadzić postępowanie, by ustalić, czy domy zniszczone na wyspie zostały zbudowane nielegalnie i czy zapadły wcześniej administracyjne decyzje o ich zburzeniu.

Polemikę wywołały słowa ministra środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratina, który w wywiadzie radiowym powiedział: przeciwko samowoli budowlanej "wystarczyłoby posłać do więzienia burmistrza i wszystkich tych, którzy na to pozwalają". - Burmistrzowie - dodał - nie powinni pozwalać na budowę na takich terenach.

Były burmistrz Casamicciola Giuseppe Conte ujawnił w wywiadzie, że na cztery dni przed tragedią sygnalizował przedstawicielom lokalnych władz i Obronie Cywilnej, że mieszkańcy jego miejscowość są poważnie zagrożeni z powodu niestabilności hydrogeologicznej i apelował o ewakuację. - Nikt mi nie odpowiedział - dodał.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)