Polskie Leopardy i "Twarde" dla Ukrainy. Zełenski dziękuje: "Wróg nie ma szans"

27.01.2023 12:59

Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2 - napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. Podobne podziękowania przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Zełenski dziękuje Polsce za kolejne czołgi
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER, czołgi PT-91 Twardy, poligon bojowy NATO, lipiec 2022

Wołodymyr Zełenski podziękował władzom Polski, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, za deklarację przekazania kolejnego ciężkiego sprzętu wojennego.

"Jesteśmy razem tak, jak 160 lat temu (podczas powstania styczniowego, przyp.), ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - napisał na Twitterze Zełenski.

Zełenski dziękuje Polakom. "Tym razem wróg nie ma szans"

Prezydent Ukrainy zwrócił się z podziękowaniami do prezydenta i premiera RP, ale też ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacka Siewiery oraz do całego narodu polskiego.

W podobnym tonie wypowiedział się w piątek również ukraiński premier Denys Szmyhal. "Słynne Leopardy 2 i PT-91 Twardy wzmocnią nasze siły zbrojne. Jestem wdzięczny premierowi Morawieckiemu i całemu polskiemu narodowi za mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa" - podkreślił szef rządu Ukrainy na Twitterze.

- Polska jako pierwszy kraj przekazała 250 czołgów (poradzieckich T-72, przyp.) Ukrainie. [...] Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych czołgów PT-91 (zmodernizowane T-72, ptzyp.), a ponadto 14 czołgów Leopard 2 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie w kanadyjskiej telewizji CTV.

Szef rządu RP podkreślił, że Rosja może dysponować kilkoma tysiącami czołgów, a jak twierdzą niektóre źródła – nawet 15 tysiącami. - Jeśli nie chcemy, by Ukraina przegrała, musimy być bardzo otwarci i wytrwali w poparciu - dodał Morawiecki. W środę rząd Niemiec zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Berlin obiecał wydać też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, w tym Polsce, które chcą szybko przekazać Kijowowi Leopardy 2 ze swoich zasobów.

loader

RadioZET.pl/Twitter