,

Zełenski znów na terenach wyzwolonych spod okupacji. "Wszystko odbudujemy"

23.03.2023 14:30

Kolejna w ostatnich dwóch dniach niezapowiadana wizyta prezydenta Ukrainy na terenach wyzwolonych. - Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane - zadeklarował Wołodymyr Zełenski w miejscowości Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Od listopada część regionu znajduje się ponownie pod kontrolą władz w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski
fot. Wołodymyr Zełenski/Telegram (screen)

Wojna w Ukrainie, po roku od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, koncentruje się obecnie na walkach w Donbasie. W środę Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy i wolontariuszy w okolicach Bachmutu, gdzie koncentrują się najcięższe walki. Dzień później postanowił pokazać, że pamięta również o południu Ukrainy.

"Robocza podróż na Chersońszczyznę. Wieś Posad-Pokorowske, gdzie na skutek rosyjskiej inwazji na pełną skalę, zostało zniszczonych wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Obecnie trwa tu przywracanie dostaw prądu i wody, przebudowywana jest przychodnia lekarska" - napisał prezydent Ukrainy na Telegramie.

Wojna w Ukrainie. Zełenski w obwodzie chersońskim

Dodał: "Ludzie wracają (do swojej miejscowości - red.). Obejrzeliśmy punkt niezłomności (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu - red.) i jeden z tymczasowych budynków mieszkalnych, które zbudowano w wiosce".

Prezydent doprecyzował, że rozmawiał z mieszkańcami o bieżących problemach i potrzebach. "Wszystko odnowimy, wszystko odbudujemy. Tak jak każde miasto i wieś, które ucierpiały w wyniku (działań) okupantów" - dodał prezydent.

Na profilu Zełenskiego umieszczono również nagranie z jego wizyty w Posad-Pokrowskim. - Najważniejsze pytanie: kiedy nastąpi zwycięstwo Ukrainy? - zapytała głowę państwa mieszkanka tej miejscowości. - Będzie na pewno - odparł Zełenski.

Prezydent odwiedza obwód chersoński po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Jego poprzednia podróż do tego regionu miała miejsce w połowie listopada ubiegłego roku, tuż po wyzwoleniu prawobrzeżnej Chersońszczyzny przez ukraińskie wojska.

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, są kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki, w tym m.in. miasta Kachowka, Nowa Kachowka, Oleszki i Skadowsk, znajdują się pod rosyjską okupacją.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się