Zamknij

Zakrwawione przesyłki z oczami zwierząt. Pojawiły się też w Polsce

02.12.2022 12:01

Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt – poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dwie z tych placówek znajdują się w Polsce.

Policja
fot. Twitter.com/Policie ČR

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt" – napisał Nikołenko na Facebooku.

Zakrwawione przesyłki z oczami zwierząt

Jak dodał, przesyłki były przesiąknięte "substancją o charakterystycznym kolorze" i miały charakterystyczny zapach. "Analizujemy sens tej wiadomości" – podkreślił rzecznik.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba nakazał wzmocnienie środków bezpieczeństwa we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach. – Nie mogąc powstrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbują nas zastraszyć. Jednak od razu mogę powiedzieć, że te próby są daremne. Będziemy nadal skutecznie pracować na rzecz zwycięstwa – powiedział, cytowany przez rzecznika MSZ w Kijowie.

Czechy: Ewakuacja ukraińskiego konsulatu w Brnie

W piątek rano rzecznik czeskiej policji David Chaloupka poinformował o ewakuacji konsulatu ukraińskiego w Brnie po otrzymaniu podejrzanej przesyłki, która jest podobna do tych przechwyconych w Hiszpanii. Przesyłka jest prześwietlana promieniami RTG.

Policja na Twitterze zaapelowała do pracowników wszystkich placówek konsularnych w Czechach oraz firm, które produkują elementy uzbrojenia, o zachowanie maksymalnej czujności przy sprawdzaniu przychodzącej poczty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinni zadzwonić pod numer alarmowy policji.

W ostatnich dniach w Hiszpanii przesyłki zawierające materiał wybuchowy dotarły do co najmniej sześciu miejsc, w tym do ambasad USA i Ukrainy, hiszpańskiego ministerstwa obrony, koncernu zbrojeniowego i bazy wojskowej pod Madrytem. Przy otwarciu listu w ukraińskiej ambasadzie niegroźne obrażenia odniósł pracownik placówki. Hiszpańska minister obrony Margarita Robles oświadczyła w czwartek podczas wizyty w Odessie, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi nie przestraszą władz Hiszpanii i nie skłonią ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP